Болници извиват ръцете и на тях, и на пациентите, като изискват задължителни медицински тестове
Лични лекари настояват за допълнителни средства за изследвания на пациентите през тази година. Според джипитата, болници извиват ръцете и на тях, и на пациентите, като изискват задължителни медицински тестове преди постъпването в лечебно заведение
Как от безплатно, здравеопазването ни може да се превърне в частично платено?
„Последния път като имах травма си платих на частно и другия дена си взех направления за следващ преглед. Цялата схема не е удачна”, разказа Олег Кацаров.
„Родих на 16 ноември и ми се налагаше много неща да си плащам сама – отделно от Здравната каса. Тя поемаше много малко неща за бременността. Не са достатъчно парите”, сподели Росица.
Според лични лекари, това е един от многото примери за случаи в които хората трябва да плащат сами за прегледите и изследванията си. Джипитата твърдят, че най-драстично е изискването пациентите да постъпват в болници с готови резултати от медицински тестове – без затова да има специално отделени средства.
„Тук се използва една вратичка, според която се казва еди-колко-си дни преди хоспитализацията изследванията важат. Те се вписват директно в болничния лист на пациента като направени. По този начин буквално се усвоява и ни се извиват ръцете на нас доболничните лекари и ни се усвоява част от бюджета”, каза д-р Николай Брънзалов.
По този начин, или личните лекари трябва да осигурят изследването на пациента или болният да си плати сам. Тази година Касата ще отпусне 7 милиона повече за дейността на джипита, но въпреки това те настояват и за целеви средства за изследванията преди влизане в болница. Другият вариант, според лекари, е самите болници да поемат изследванията. Дали и кога това може да се случи обаче – от Здравната каса все още не са излезли с решение. Междувременно и тази година от Касата обещават повече средства за направления при специалист.
„Леко има тенденция към повишаване, но не мога да кажа, че са ни достатъчни. Лекарят не трябва постоянно – особено в края на месеца да смята като чиновник – дали ще се вкара в тези параметри или няма. аз съм лекар с 25 годишен стаж не мога да знам този месец колко човека ще ми се разболеят”, каза още д-р Николай Брънзалов.
Затова, според личните лекари не са изключени проблеми с недостиг на талони и през тази година.
Репортер: Деница Суруджийска
Последвайте ни