Военният министър представи Бяла книга за развитието за националните въоръжени сили

Дълго време критикувана, че се ограничава с "политиката на чековата книжка", Германия си постави в сряда за цел да играе по-голяма военна роля в света и възнамерява да се възползва от Брекзита, за да развие общата отбрана на Европейския съюз.

По темата

"Няма да забравим никога откъде идваме, но, точно заради уроците на историята, виждаме също, че можете да сте виновни, ако бездействате", подчерта германската министърка на отбраната Урсула фон дер Лайен при представянето на т. нар. Бяла книга, включваща новите планове за развитие за националните въоръжени сили.
Този документ от 83 страници - последният такъв датираше от 2006 г. - представлява пътна карта за Бундесвера през следващите години, като набляга на първостепенната роля, която той трябва да играе отсега нататък на международната сцена.
Първа икономическа сила в Европа, но дълго време квалифицирана като "политическо джудже", травмирано от Втората световна война, Германия "все повече е възприемана като главен актьор (на континента)". Тя вече има "отговорност да даде допринася активно за оформяне на световния ред", подчертава Бялата книга, пише Франс прес, цитирана от БТА.

"Светът се промени"

"Светът се промени и ролята на Германия в света се промени... Ние не се правим нито на по-големи, нито на по-малки, отколкото всъщност сме. Готови сме да поемем отговорности и да ръководим", подчерта Фон дер Лайен.

Тази воля за действие довършва промяната на парадигмата в Германия, започнала преди двайсетина години, когато Бундесверът получи през 1994 г. разрешение да участва в многостранни мироподдържащи операции, след десетилетия на нежелание, свързани с милитаризма от нацисткия период. Пет години по-късно германската армия се ангажира военно в чужбина за първи път от 1945 г., в Косово, с мандат на НАТО.

Оттогава Германия, чиито въоръжени сили наброяват малко повече от 177 000 души, изпрати войници на много места (Мали, Косово, Афганистан). Наскоро страната достави за първи път оръжия на група, въвлечена в конфликт - кюрдските милиции пешмерга в Ирак, които борят срещу терористичната организация "Ислямска държава". И числеността на Бундесвера ще бъде увеличена за първи път от края на Студената война.

Това увеличаване на мощта се вписва ясно в една атлантическа и европейска рамка. Берлин си поставя за цел в дългосрочен план европейски съюз в областта на отбраната, далечно наследство от проваления проект през 50-те години на миналия век. И той възнамерява да се възползва от програмираното излизане от ЕС на Великобритания, която винаги е спирала напредъка в тази област, за да придвижи напред тези планове.

"Ние дълго време се съобразявахме с Великобритания", заяви германската министърка на отбраната, според която отказът на Лондон е парализирал развитието на Европа на отбраната. "Това не е добре, тъй като европейците с основание очакват (напредък) на ЕС по тези важни въпроси", отбеляза Фон дер Лайен. "Тази възможност вече е налице", след като британците гласуваха за излизане на страната им от съюза, допълни тя в деня, в който Тереза Мей стана новия премиер на Великобритания, със задачата да превърне Брекзита в реалност. 

Също вчера, лидерът на другата голяма сила в ЕС, френският президент Франсоа Оланд, обяви, че неговото правителство ще представи инициатива за подсилване на Европа на отбраната.
"Констатирам също, че нашите германски приятели са готови за това. Следователно ще можем да излезем заедно с тази инициатива", заяви Оланд. Той уточни, че ще става въпрос да бъде улеснено военното ангажиране на ЕС извън неговите граници, да бъде укрепена сигурността на неговите партньори и съседи, за съвместно противопоставяне на терористичните заплахи.
Подчертавайки, че Великобритания е била яростен противник на каквато и да било военна интеграция в Европейския съюз, Оланд изрази увереност, че сега вече може да бъде постигнат напредък по тези въпроси. "Великобритания ще остане европейска военна сила и нейните интереси ще се припокриват с нашите", отбеляза той.

Германската Бяла книга предлага между другото Бундесверът да набира войници между граждани на всички страни от ЕС - нещо, срещу което се обявява синдикатът на германските военни.

"Руското предизвикателство" 

В светлината на срещата на върха на НАТО миналата седмица във Варшава, новата рамка на германската армия прави впрочем оценка, че Русия представлява една от основните заплахи. Тя е способна да се превърне в "предизвикателство за сигурността" в Европа, пише в документа.

Случайно или не, Бялата книга бе представена в деня, в който представители на НАТО и Русия се събраха на среща в Брюксел, след срещата на върха във Варшава, на която алиансът реши да разположи до 4000 войници в Източна Европа срещу руската заплаха.

"Русия изглежда готова да наруши сегашните си международни задължения" и това поведение "изисква отговор от засегнатите страни, но и от ЕС и НАТО", подчертава Бялата книга.