НАТО обаче разкритикува договора

На фона на разрастването на ядрената криза със Северна Корея 51 държави подписаха договор на ООН, който забранява притежанието на ядрено оръжие в световен мащаб, информира "Франс прес", цитирана от БГНЕС.

Президентът пред ООН: Нужна е вълна от дипломация за мир

Споразумението беше прието от 122 държави в ООН през юли след преговори, водени от Австрия, Бразилия, Мексико, Южна Африка и Нова Зеландия. Нито една от деветте държави, притежаващи ядрен арсенал – САЩ, Русия, Великобритания, Китай, Франция, Индия, Пакистан, Северна Корея и Израел, не участва в обсъжданията.

НА ВИСОКО НИВО: Двустранни срещи на Румен Радев в Ню Йорк

След официалното подписване по време на Общото събрание на ООН генералният секретар на организацията Антониу Гутериш приветства споразумението като първия многостранен договор за разоръжаване от над две десетилетия насам.

Радев към Борисов: Национална сигурност не се гради със смяна на позицията

Въпреки това НАТО, в чийто състав влизат три от държавите с ядрено оръжие, разкритикува договора, определяйки го като непродуктивен и потенциална предпоставка за създаване на разделение.

„Забраната за ядрени оръжия чрез договор, който не включва нито една държава, която реално притежава ядрено оръжие, не е ефективна, няма да намали ядрения арсенал в световен мащаб и няма да подсили сигурността на никоя държава, нито международния мир и стабилност“, посочват от Алианса.

Официално споразумението ще влезе в сила, след като 50-те държави го ратифицират – процес, който може да отнеме месеци и дори години. 

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.