Кой и защо поиска защитеното място да не бъде в резерват?

Един от най-красивите плажове у нас, „Болата”, може да бъде изваден от територията на резервата „Калиакра”. Това е поискал кметът на Каварна Нина Ставрева от Екоминистерството. Това най-вероятно означава, че в скоро време ще му се търси концесионер.

През последните години плажът нашумя не само със своята красота. През 2016-а година пътят към „Болата” беше блокиран с бетонни прегради, които спъваха достъпа до него.

Забраняват щендерите по тротоарите на Слънчев бряг

Заради недоволството на жителите на близкото с. Българево бетонните заграждения бяха премахнати, а достъпът до плажа, част от резервата „Калиакра”, стана напълно неконтролиран. Каква ще е съдбата на ивицата сега, ако тя бъде извадена от резервата?

„Най-важното е да има свободен достъп до „Болата”. Второ, според мен трябва да има концесионер, за да се поддържа самият плаж”, заяви Маргарита, собственичка на заведение в Българево.

Започва проверка на концесията на Национален парк "Пирин"

„Когато е в резерват, е забранен този достъп”, каза тя.

„Който и да е концесионерът, той не може да вземе само заради чадърите плажа. Той трябва да си има заведение. Просто хората трябва да има от къде да си вземат студена напитка. Според мен трябва да има заведение, за да се поддържа самият плаж”, добави тя.

„Нос Калиакра е едно от основните туристически места в България. Много туристи идват, чужденците, всички, които пребивават на курортите, минават през нос Калиакра по програма. Всеки би желал да си купи нещо за спомен, някакво сувенирче. Ние работим с рекламни материали, сувенири, за да можем да предложим на гостите на нос Калиакра”, казва собственичката на павилион Ирина.

Багери на плажа в Слънчев бряг

Друг гражданин предлага място за настаняване. Той казва, че летуващите се оплакват, че няма къде да отидат до тоалетна.

„Особено за тоалетна, защото това е естествена нужна на човека и всеки си има нужда от това”, подчертава той.

„Не е чак толкова диво място, колкото е екзотично. Просто е прекрасно място. Аз съм ходил в Румъния и съм виждал паркинги, направени на такива места. Когато самият терен не позволява, паркингът се прави на един-два километра от терена и просто се прави специален превоз, който извозва хората до мястото и след това се връщат обратно. Всеки е доволен и печели”, разказва визията си за „Болата” Красимир.

Какво ще се строи в Пирин? Говори концесионерът (ВИДЕО)

Кметът на Българево Георги Янея каза, че не става въпрос за застрояване.

„Просто няма данни, няма територия, на която може да бъде застроено. Паркирането винаги през годините е ставало на самия плаж по простата причина, че той е на голямо разстояние от главния път. Няма територия, на която да бъде направен паркинг”, заяви той.

Според еколога Тома Белев представянето на идеята, че общината е поискала нещо, а Екоминистерството сега го предлага на обществено обсъждане, не е вярно.

Вълните по Черноморието вече са много опасни (ВИДЕО)

Той изрази мнение, че ако се построят паркинг и път, те ще бъдат стопанисвани като такива, а не като защитена територия.

„Заливът „Болата” е последното място, където се е срещал тюленът монах. Ако МОСВ иска по някакъв начин да възстанови тюлена монах в българското Черноморие, това би било единственото подходящо място към този момент”, категоричен беше природозащитникът Тома Белев.

СЛЕД РЕПОРТАЖ НА NOVA: Глоба за концесионера на плаж "Нестинарка"

Главният архитект на Община Каварна Камен Жейнов каза, че инициативата не е на МОСВ, а на Общината.

„В момента сме нарушители, понеже все още този плаж не е изкаран от резервата, а по смисъла на Закона за защитените територии не може да се влиза, освен с наложителна цел по утвърдени от министъра пътеки”, каза главният архитект.

Присъстващите изразиха мнение, че последният тюлен монах е изчезнал преди 30-35 години и никой не е виждал такъв от десетилетия.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.