Страната ни има 5 точки на въздушна отбрана, като само в една от тях е разположен ракетният комплекс С-300

Ако визитата на министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин е свързана с искане за техника, то най-вероятно ще става въпрос за противовъздушните ракети С-300.

Експертите са единодушни – в момента противовъздушната система С-300 е най-доброто въоръжение, с което разполагаме изобщо. Страната ни има 5 точки на въздушна отбрана, като само в една от тях е разположен ракетният комплекс С-300.

“Това е фактически системата, която да кажем така – да разглеждаме като най-мощното въоръжение, което притежаваме в момента след нарязването на ракетите СС-20, СС-23”, каза бившият министър на отбраната Ангел Найденов.

Каракачанов: Не бива да предоставяме военни самолети на Украйна

Превъзходството над американския ѝ аналог е сериозно, смятат експертите. Зенитно-ракетният комплекс е способен да проследи до 100 и да порази до 12 цели едновременно. 

“Системата „Пейтриът” е такава, че те имат сектор на обстрел 120 градуса. Докато секторът на обстрел на С-300 е 360 градуса, тоест кръгово. Това е поради това, че „Пейтриът” са с наклонени пускови установки, а С-300 с вертикални пускови установки. Освен това и характеристиките на ракетите са по-слаби”, обясни журналистът Димитър Ставрев.

Ако се лишим от установките си С-300, експертите предупреждават, че националната сигурност може да бъде сериозно застрашена.

Найденов: Не можем да си позволим да даваме военна помощ на Украйна, трябва да искаме такава

“Този комплекс прикрива София, столицата на държавата. И нормално сигурността на столицата да е най-високо ниво, тъй като тук са всички правителствени институции, централи и управления на фирми, така че би трябвало защитата на София да е приоритет номер 1 на страната”, каза още Ставрев.

“Аз не съм привърженик на крайния вариант да се откажем от тези толкова значими за отбраната ни способности, които притежават тези платформи, тези въоръжени системи.  Ние не можем да си позволим нищо да даваме, по-скоро трябва да искаме”, каза Ангел Найденов.

Според бившия министър на отбраната Аню Ангелов помощта, която можем да дадем е доста по-скромна – въоръжение, което се произвежда у нас.

“Това са преносими зенитно-ракетни комплекси „Стрела”, „Игла”, каквито още са останали в складовете на „Арсенал” или противотанкови ракети, които се произвеждат във  ВМЗ”, обясни Ангелов.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.