Центровете за временно настаняване са основно в София и обичайно са пълни

Статистика сочи, че всяка година броят на бездомните хора у нас расте. Най-много те са в София и в другите големи градове.

„Всеки може би сам може да се убеди, че в София има все повече хора, които ровят по кофите, все повече хора, които спят по улицата. Има видима бедност, увеличаване на жилищната криза.”, обясни Росица Кратункова от Сдружение „Лекари на света”.

Центровете за временно настаняване са концентрирани основно в София и обичайно са пълни. Периодът, в който могат да останат там, е между три и шест месеца.

„Хубавото в България е, че повечето българи оцеляват през кризите, защото имат наследствено жилище, родители.  Въпросът е, че с вдигането на цените на имотите, с начина, по който изобщо функционира нашето общество, все повече хора стават бездомни. Със сигурност и финансовата криза, явно е, че много хора губят жилищата си, някои са жертва на жилищни измами ”, допълни журналистът Димитър Кенаров.

Вариантът да се осигури покрив за бездомните хора е общинските, пустеещи имоти, да бъдат ремонтирани.

„Следващото решение е вместо хората да бъдат настанявани от един в друг център, по-скоро да се търси по-дълготрайно решение. Социални работници да помогнат на хората да се стабилизират”, допълни Росица Кратункова.

Повече гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.