Има ли риск

Световната здравна организация (СЗО) класифицира разновидността на коронавируса JN.1 като „вариант от интерес”, но добави, че досегашните данни са за нисък риск за общественото здраве, предаде „Ройтерс”.

„Болестта на целувката”: Има ли бум на инфекциозната мононуклеоза сред децата

Макар и този вариант да може да убегне на имунната система и да се предава по-лесно от други циркулиращи, той не показва признаци да причинява по-сериозно боледуване, казаха експерти пред „Ройтерс”.

„Може и да има повече случаи заради този вариант, но JN.1 не предизвиква по-голям риск, каза Андрю Пекоз, вирусолог от университета „Джонс Хопкинс”.

JN.1 преди това беше определен като интересен вариант, като част от линията BA.2.86, към която принадлежи, но СЗО вече го класифицира като отделен вариант от интерес.

"100-дневната кашлица": Силно заразна инфекция върлува в Европа

Световната здравна организация посочи, че настоящите ваксини ще продължат да предпазват от тежко заболяване и смърт от JN.1 и други циркулиращи варианти на вируса на COVID-19. 

Американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията съобщиха този месец, че подвариантът JN.1 съставлява приблизително 15% до 29% от случаите в САЩ към 8 декември. Те също заявиха, че засега няма доказателства JN.1 да представлява повишен риск за общественото здраве, в сравнение с други циркулиращи варианти и актуализирана ваксина предпазва и от него.

JN.1 беше засечен за първи път в САЩ през септември. Миналата седмица Китай откри седем случая на коронавируса, причинени от този подвариант.

Източник: Христина Терзиева, БТА