Видео: Voice of America/Снимка: iStock
Причината - плановете за мащабни съкращения
Германия се изправя пред поредното икономическо предизвикателство. Най-големият производител на автомобили в Европа - „Фолсваген”, обяви планове за мащабни съкращения, предизвиквайки вълна от недоволство и стачки сред работниците, разказва Voice of America. Анализаторите виждат в това ясен знак за задълбочаващата се криза в германската икономика, предизвикана от високите цени на енергията, войната в Украйна и прекратяването на доставките на руски газ. Тези проблеми се влошават и от стремежа на Берлин да премине към възобновяема енергия, след като миналата година затвори последната си атомна електроцентрала. Служителите заявяват, че ще продължат да се борят за запазването на работните си места.
Областен лидер на профсъюза "IG Metall"СХ Торстен Грьогер заяви: "Намираме се в изключително трудна ситуация. Компанията настоява за затваряне на няколко завода и масови съкращения, а същевременно иска и значително да намали заплатите на служителите".
Фирми планират масови уволнения: Близо 10 000 души са загубили работата си за 2 години
Компанията отказа да коментира този доклад, тъй като преговорите все още продължават. Анализатори от бранша посочват, че преминаването към електрически превозни средства е сериозно предизвикателство, тъй като германските автомобилни производители се борят да се конкурират с по-евтиния китайски внос, дори след като Европейският съюз наложи мита върху превозни средства на ток от Китай. Друг голям проблем е високата цена на труда в Германия.
Беатрикс Кейм от Центъра за автомобилни изследвания заяви: "При големите профсъюзи, каквито имаме в Германия, да се искат увеличения на заплатите със седем до десет процента, е липса на връзка с реалността. Те трябва да оставят малко пространство за дишане и на индустрията".
Завръщането на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп в Белия дом и заплахите му за налагане на мита върху вноса на коли предизвикват безпокойство сред германските автомобилопроизводители. „Фолксваген”, „Мерцедес” и БМВ са компании, които имат заводи в САЩ и се надяват, че това ще засили позициите им в преговорите с новата американска администрация.
Срив на активността в промишления сектор на Германия, Франция и Италия
Симон Шютц от германската Асоциация на автомобилната индустрия заяви: "Германската автомобилна индустрия е много популярна на американския пазар. Погледнато от тази гледна точка, митата може да се окажат мярка с обратен ефект".
Проблемите във „Фолксваген” са само един от симптомите на по-голямата криза, обхванала германската политика. Разпадането на управляващата коалиция доведе до насрочване на предсрочни избори през февруари. А на фона на разочарованието от отслабващата икономика и резултатите от последния регионален вот, изходът от предстоящия сочи към възможна победа на крайната десница, посочва VOA.