Снимка: архив БГНЕС
Промените в закона трябва да станат факт до месец...
Всички шофьори, които причинят смърт на пътя, да влизат в затвора, предвиждат депутатите. А възможността да се сключи споразумение между прокуратурата и шофьора без знанието на близките на загиналия, да отпадне.
Промените в закона трябва да станат факт до месец. А днес министърът на вътрешните работи, депутати и близки на убити на пътя представиха планираните изменения. Промените предвиждат затвор за всички шофьори, които причинят смърт по непредпазливост на пешеходна пътека или спирка, ако избягат от местопрестъплението, не са правоспособни да шофират, минат на червен светофар или карат с превишена скорост над 50 км/ч от допустимите.
За сравнение, досега законът предвиждаше по-тежки наказания само за шофьорите, употребили алкохол, наркотици или избягалите от местопроизшествието.
„Така направени промените няма да дават възможност да се минава към едно по-леко наказание, освен лишаване от свобода\", коментира Анастас Анастасов, зам.-председател на парламента.
В момента законът предвижда, че ако шофьор причини смърт на пътя по непредпазливост, може да се накаже с лишаване от свобода до шест години. Ако шофьорът е бил пиян, дрогиран или е избягал от местопроизшествието, наказанието е лишаване от свобода от три до десет години. Сега депутатите решиха да завишат минималните наказания дори за катастрофите, в които няма загинали, а само ранени.
„Ппредвижда се прокурорът да наложи забрана за напускане на страната по време на разследването. Ще бъде направено предложение за изменение на текста, като тази забрана ще може да се налага и за непредпазливо отношение, тук обаче отговорността и решението е само на прокурора\", коментира министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Промените в закона предвиждат да отпадне и вариантът прокурорът по делото и шофьорът, причинил катастрофата да сключват споразумение помежду си. Досега това беше редовна практика, а виновниците често получаваха условни присъди.
„Когато отпадне споразумението, съдията ще трябва да напише в мотивите си защо избира това наказание и в какъв размер\", обясни Анастасов.
Близките на загинали на пътя поискаха още задължително да се правят тестове за наркотици на шофьорите, предизвикали катастрофи. В момента се правят само проби за алкохол. Окончателните промени в закона се очаква да станат факт до месец.
Репортер: Надя Ганчева
Оператор: Цоньо Данчев