За сметка на това българите стават все по-големи оптимисти за икономиката

Видим оптимизъм за икономиката и не толкова видим - за политиката. Това е картината на масовите нагласи в края на политическия сезон, в навечерието на стоте дни на новото правителство, разкри проучване на "Галъп". 

"Медиана": Оценка "среден" за кабинета "Борисов 3"

Все пак българите остават по-скоро негативни, що се отнася до икономиката, сочи изследването, проведено в средата на месеца сред 765 души в цялата страна. Очакванията за материалното положение са едни от най-високите за последните няколко години, а очакванията за безработица са в най-ниската си точка. Опасенията за поскъпване на основните стоки са разсеяни.

"Галъп": Подкрепата за мажоритарно гласуване спада

В същото време спира покачването на доверието във властта. Парламентът все пак остава със сравнително по-високи нива на доверие на фона на предишни години, макар по традиция недоверието да преобладава решително.            

Барометър: Ако изборите бяха днес, само 4 партии влизат в НС  

Масови възприятия за икономиката
 
Индексът на очакванията за материалното положение се изчислява чрез отговорите на на въпроса „Какво очаквате да бъде материалното положение на Вашето семейство през следващите 12 месеца?“. Индексът заема стойности от +1 до -1. Негативизмът традиционно преобладава, затова и индексът е с минусови стойности. В последните месеци обаче той в известна степен намалява, като сегашната му стойност от -0.12.

Очаквания за повишаване на цените на основните стоки 

В началото на април имаше скок в очакванията за повишаване на цените на основните стоки – тогава обявиха, че комуналните услуги ще поскъпнат. През лятото обаче има успокояване в това отношение. През този сезон 62% от българите смятат, че цените ще нарастват в следващите 2-3 месеца. 23% смятат, че ще останат същите, а 2% - че ще намаляват. Само преди три месеца 78% очакваха ръст в цените.

По традиция (а и според пазарната логика) винаги се очаква по-скоро повишаване на цените. Въобще, смените във властта водят до повишаване на позитивните оценки и очаквания – както за политиката, така и за икономиката и личните финанси. Това начално доверие постепенно се изчерпва в хода на мандата.


28% от анкетираните очакват влошаване на икономическото положение в страната, сравнено с 47% преди две години. 39% очакват положението да остане същото, а 15% - да се подобри. Сега сме в една от фазите на най-нисък песимизъм за икономиката в последното десетилетие.

Очаквания за безработица

Спадат и очакванията за безработица. През юли 41% очакват тя да остане същата, 26% - да расте, а 11% да намалява. Тези 26% са най-ниската стойност на очаквания за безработица в последните няколко години. 

Доверие в правителството
 
Доверието в парламента към юли е 24%, след като месец по-рано бе достигнало до 28%. Такива стойности за последно са регистрирани през 2010 г. Недоверието също е в по-ниски от обичайните стойности - в този месец е 67%, а в предишния бе дори 61%, след като в последните няколко години рядко е било под 70%.

 

Доверието в правителството е 32%, недоверието е 59%. Месец по-рано доверието бе по-високо. И тук традиционната за всяка власт положителна тенденция около изборите е изместена от нов етап, в който масовото мнение вече няма да оценява просто факта, че се е съставило правителство, а ще оценява как то се справя.

Данните са от независимата от външно финансиране ежемесечната изследователска програма, позната като Политически и икономически индекс на „Галъп интернешънъл“, базирана на национално представителни изследвания с извадка ~800/1000 души на възраст 18+ години. Изследването от месец  юли е проведено в период: 6-13 юли 2017 г. сред 765 пълнолетни българи. 

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.