Препродажбата в чужбина продължава да се сочи като една от основните причини за липса на лекарства в аптеките

Животоспасяващи лекарства продължават да изчезват от аптеките, а тежкоболни чакат с месеци за лечение. За това сигнализират пациентски организации.

Паралелният износ или препродажбата в чужбина продължава да се сочи като една от основните причини за липса на лекарства в аптеките. Още преди години здравните власти се заканиха да вземат мерки, а през февруари въведоха нова система, която да следи за липсващи лекарства и да спира износа им. 

Анели Гаврилов от години се бори тежко заболяване на хипофизата. Единственият му шанс е скъпоструващо лекарство.

Възможно ли е да бъде намалено ДДС-то за лекарста, храни и книги?

"Това е поддържащо лекарство за растежния хормон, което ако не го използвам – води до изменение на вътрешни органи, на крайници и води до сърдечна недостатъчност", каза пациентът Гаврилов.

От месеци обаче пациентът системно не може да се лекува.

"Срещам постоянно затруднения за получаването на това лекарство – с месеци не мога да стигна до него. От фирмата-производител казват, че са го доставили в склад в София, а в склада казват, че не е доставено", обяснява още Анели.

"С това лекарство винаги периодически има проблем, тъй като количествата от фирмата не са достатъчни. Всички тези скъпи лекарства са обект и на паралелен износ", заяви председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев.

ЗА ЛЕЧЕНИЕТО НА ТЕЖКОБОЛНИ: Обсъждат промяна във финансирането на редките болести

Тоест, медикаментите влизат в България, но някой по веригата ги изнася отново в други страни за по-голяма печалба. За да се осигурят достатъчно лекарства за пациентите, беше въведена специална система. Четири месеца по-късно от министерството обясниха, че в момента я тествали. Вече била готова и наредбата, която да я регулира.

Според фармацевти, има и друга причина за липсата на лекарства и след въвеждането на другата системата, която трябва да следи за фалшиви медикаменти.

"Доста лекарства ги няма на пазара, защото фирмите не са в състояние да пуснат на пазара опаковки с новата маркировка. Винаги най-много касае нас, защото когато фирмата има производствен проблем, след решаването му – първо захранва големите пазари и чак след това нас", добави Вълев.

От организацията по верификация обясниха за NOVA, че нямали сигнали за забавяне на доставки или недостиг на лекарства заради въвеждането на системата.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.