Изпитанията ще започнат през есента

Университетът в Кеймбридж ще започне през есента клинични изпитания на собствена ваксина, след като получи държавно финансиране от 1,9 милиона британски лири, съобщи Ройтерс. За създаването на ваксината са използвани генетичните последователности на всички известни коронавируси. Учените се надяват, че така ще бъде избягната прекомерната възпалителна имунна реакция, предаде БТА.

Италия ще тества ваксина срещу COVID-19 върху доброволци

"Търсим пукнатини в бронята му, важни парченца от вируса, които можем да използваме за създаване на ваксина, за да насочим имунната реакция в правилна посока. В крайна сметка целта ни е ваксина, която да предпазва не само от SARS-CoV-2, но и от други свързани с него коронавируси, които могат да се прехвърлят от животни на хората", обясни Джонатан Хини, ръководител на лабораторията по зоонотика в университета.

Ваксината срещу COVID-19 в Гърция ще е безплатна

Около 30 ваксини срещу новия коронавирус са в клинични изпитания, но още няма препарат с доказана ефективност. Кеймбриджският кандидат за ваксина DIOS-CoVax2 е на ДНК основа - използва синтетични гени с компютърно генерирани антигенни структури, които могат да препрограмират имунната система да произведе антитела срещу коронавируса. Методът е доказано безопасен и ефикасен при други патогени. Макар и университетът в Кеймбридж да се включва по-късно в надпреварата за ваксини, неговият препарат не е необходимо да се съхранява в хладилник и се прилага без игли. Това може да го направи достъпен за повече хора.

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.