Предложенията бяха четири, станаха пет

Парламентарна криза и ходове без прецедент още в първите часове на новото 48-о Народно събрание. Тържественото заседание остана такова само до първия пленарен звънец и клетвата на депутатите. Веднага след официалните речи при откриването на заседанието, работата на парламента беше блокирана. Причината - нито един от номинираните за председател на Народното събрание не успя да събере достатъчно подкрепа, за да застане начело на народните представители.

СНИМКИ ОТ ПЪРВИЯ РАБОТЕН ДЕН НА НОВИЯ ПАРЛАМЕНТ ВИЖТЕ ТУК

Последва прегласуване на двамата с най-голяма подкрепа  - Росен Желязков от ГЕРБ и Никола Минчев от „Продължаваме Промяната”.  Оказа се, че и това не е изход от патовата ситуация. Така след няколко почивки и опити за намиране на решение, включително и с политически призиви от трибуната, процедурата беше рестартирана, но без успех.

В крайна сметка депутатите се съгласиха да излязат в почивка, до утре сутринта в 10:00 часа. Такава дълга почивка им даде възможност да избегнат нуждата от закриване на заседанието, защото то трябва да продължи до избора на председател.

Първото заседание на 48-ото НС започна с клетвите, продължи с гласуване на правила за избор на председател и с издигането на кандидатурите. От ГЕРБ предложиха Росен Желязков. „В традициите на парламентарната демокрация партията, спечелила изборите, излъчва председател на парламента. Това е едно от неписаните, но установени правила”, каза Атанасова. „Представих нашата кандидатура на парламентарните групи. Благодаря на тези, които се срещнаха с нас. Тези, които чуха нашата номинация, заявиха, че тази номинация е много добра. Всички заявиха доверие и уважение”, каза Атанасова.  След това представи и биографията му.

От „Продължаваме Промяната” предложиха Никола Минчев. Андрей Гюров призна, че е добре председателят да е от най-голямата партия, но не е задължително. „Има достатъчно примери, когато това не е така, особено в ситуации на силно фрагментиран парламент. Важно е да се подходи мажоритарно с оглед на личностните качества”, каза Гюров.

От „Възраждане” номинираха адвокат Петър Петров. Кандидатурата му беше представена от Цончо Ганев. Корнелия Нинова номинира от името на БСП Кристиан Вигенин.

След първото гласуване, на което не беше избран председател, от ДПС предложиха Йордан Цонев. 

Първоначално бяха гласувани правилата за избор на председател. Според тях трябваше да има 2 гласувания. В първото участват четирима кандидати, а във второто – двамата, които са получили повече гласове. В крайна сметка трябваше да бъде избран този с най-много гласове. Това беше Росен Желязков от ГЕРБ. От ПП се позоваха на Конституцията, като заявиха, че е нужно мнозинство от 121 гласа.

При първото гласуване „за” Росен Желязков гласуваха 103-ма депутати, „против” – 86, „въздържали се” – 51. Никола Минчев беше подкрепен от 74 депутати, 29 гласуваха „против”, а 135 – „въздържал се”. „За” Кристиан Вигенин бяха 27 депутати, „против” - 31, 181 – „въздържали се”. „За” Петър Петров гласуваха 27 депутати, „против” – 94, „въздържал се” – 118.

След почивка, депутатите гласуваха на балотаж. Никола Минчев събра подкрепата на 98 депутати, „против” бяха 32, „въздържали се” – 110. Росен Желязков беше подкрепен от 103 народни представители, 85 гласуваха „против”, 52 – „въздържали се”.

Председател отново не беше избран. Стигна се до почивка, Председателски съвет и след това процедурата започна отначало. Дебатът беше съпътстван от спорове за предишни управления и обвинения за евентуалната липса на бъдещо редовно правителство.

„Забравете да си оттеглим кандидата. Нямаме намерение да ходим след вас. Нямате никакво право да ни съветвате какво да правим. Този кабинет в първия си ден вече е спънат. Колеги да отиваме на избори на 15 януари, но отговорността ще е ваша”, заяви Тома Биков.

„Да издигнеш председател с надеждата, че опозицията ще го подкрепи е или наивност, или разчита на задкулисни договорки. Ние не си говорим по дивани, сараи и тн.”, заяви Асен Василев.

„Не си позволявайте да заблуждавате. И квалификации, сараи и тн. - нали разбирате в какъв тон можем да влезем”,заяви Йордан Цонев.

„Този избор е крайъгълен камък за изграждане на мнозинство. ДБ не може да стане част от мнозинството, което сте тръгнали за изграждате”, обясни Христо Иванов.  

„Предлагаме Йордан Цонев за председател на НС”, обяви Мустафа Карадайъ.

„При тази създала се обстановка на остра конфронтация между кандидатурите на първата и втората политически сили, смятам, че изборът на Кристиан Вигенин е добро решение”, каза Корнелия Нинова.

След нова почивка беше обявено ново гласуване. В него вече участваха петима кандидати.

Йордан Цонев получи подкрепа от 34 депутати, 97 – „против”, 102 – „въздържал се”. „За” Кристиан Вигенин бяха 28 депутати, 35 „против” и 175 - „въздържал се”. „За” Никола Минчев 73 гласа, 35 „против”, 130 -  „въздържали се”. 27 подкрепиха адвокат Петър Петров, 94 бяха „против” и 118 - въздържал се.  67 подкрупиха Росен Желязков, 84 гласуваха „против”, 88 – „въздържал се”.

На балотажа Никола Минчев беше подкрепен от 97, „против” – 42, въздържал се – 100. Росен Желязков – „за” 67, „против” – 87, въздържали се - 85.


Реакциите след неуспешния избор на председател

Досега не сме имали случай Народното събрание да не избере председател и след второто гласуване. Това коментира президентът Румен Радев, който обясни, че се е консултирал със „стари парламентаристи”.

„Това е знак, че един дори силно фрагментиран парламент, може да намери обединение около важни за страната решения. Очакваме днес това да се случи. Важно е”, посочи той.

„Виждаме, че след всеки несбъднат парламент предизвикателствата за следващия растат и проблемите се трупат. Затова очаквам от народните представители още днес да заработят за тези проблеми”, категоричен е държавният глава.

„И да направим компромис с избора на председател на парламента, сметката пак не излиза. Второ - не виждаме причина да правим компромис. Имаме решение на групата кого да подкрепим и ще се придържаме към него. Ние сме решили да подкрепим Никола Минчев”, каза Христо Иванов от „Демократична България”.


„Ако видите, че „Възраждане” и „Български възход” излизат от залата или не гласуват, за да дадат възможност този резултат да се случи, това ще бъде ясна индикация. Идва Видовден – кой как се ориентира в НС”, заяви Кирил Петков в кулоарите на НС.

„ПП каза, че ще сме конструктивна опозиция. Няма да сме диалогични на база безпринципност, няма да подкрепяме хора и партии, които не вярваме, че са се откъснали от стария корупционен модел”, каза Петков.

Той обясни и правилата за избор на председател на НС. „Ако има двама кандидати с над 51% от гласувалите, тогава този с по-голям брой гласове, ще бъде избран. Ако нямат и двамата 51% от гласувалите, това означава, че Конституцията не дава възможност за излъчване на председател на НС. Не ни е страх. Ще продължим процедурите, докато не се избере председател”, каза Петков.

„Ако не бъде избран, продължаваме до избор. Това означава конституционна криза. Това означава, че никой не се съобразява с гражданите, които са излъчили първата политическа сила. Ние никога не сме постъпвали по такъв начин”, каза Десислава Атанасова.

„Не може да имате председател, ако нямате 51% от подкрепата на народните представители”, каза Кирил Петков от парламентарната трибуна. 

„Ние подкрепа за кандидат на ГЕРБ за председател на Народното събрание няма да дадем. Нито за техен мандат, нито за тяхно правителство. БСП е издигнала кандидат, за когото смятаме, че е добър дипломат, консенсусна фигура и човек, способен да ръководи парламента. Няма какво да променяме, процедурата започва отново”, заяви Явор Божанков от БСП. Ако се стигне отново до балотаж между кандидатите на ГЕРБ и ПП, депутатът от левицата посочи, че ще подкрепят Никола Минчев.

"Най-голямата политическа сила трябва да осигури подкрепа за председател и правителство. Ако не успее - би трябвало да отстъпи", коментира Асен Василев от ПП неуспешните опити за избор на председател на НС. 

„Доайените трябва да даваме някакъв тон. Партията ми е доайен, защото е присъствала във всички НС от създаването на новата българска държава. Имаше много неточности в изказването на г-н Василев – фактологични, исторически и всякакви. Никое НС, с изключение на предходното, не е образувало мнозинство преди да избере председател. Всички идвахме тук, първо избирахме председател и след това започваха консултациите за съставяне на мнозинство. Отдавам го на  неопитността ви. Не си позволявайте да се опитвате да заблуждавате. Трябва да стартира тази институция. Никой не е предполагал, че българският парламент ще стигне до там да се самоблокира. Това, което се случва в залата, е абсурд. Никой от нас не е обещавал в политическата си програма, че ще блокира работата на НС в първия си ден”, каза Йордан Цонев от ДПС.

ВСИЧКО ЗА РАБОТАТА НА НОВИЯ ПАРЛАМЕНТ ЧЕТЕТЕ ТУК

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.