На какъв принцип се лекуват пациентите

Фармакогенетиката дава възможност за далеч по-успешно лечение на редица заболявания.  Методиката е едно от най-новите постижения в медицината.

„Фармакогентетиката е един относително модерен клон в медицината, който се занимава с анализ на генетичното предразположение на пациентите към определен тип медикаменти, дали ги разграждат бързо или бавно, дали ги метаболизират бързо или бавно”, обясни д-р Димитър Георгиев, специалист по генетични изследвания.

Бързите метаболизатори имат нужда от по-високи дози медикаменти, а бавните се нуждаят от по-ниски дози. „Прави се една каскада от изследвания. Първото изследване е така нареченият фармакогенетичен тест, с който се изследват промените в определени гени и тези промени регулират метаболизацията на лекарства в черния дроб. Допълнително може да се направи и друго изследване за концентрацията на това лекарство в кръвта, за да се види до каква степен терапевтичният потенциал е постигнат”, коментира още д-р Димитър Георгиев.

Повече гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook