Снимка: БГНЕС
Мерките за сигурност са по-строги от обичайното заради заплахите на Украйна
С традиционен военен парад Русия отбеляза победата на Съветския съюз над нацистка Германия. Той се проведе за четвърти път след руското нахлуване в Украйна, което е и причината западни представители да не присъстват в Москва.
Най-високопоставеният и важен за Владимир Путин гост е китайският президент Си Цзинпин. Друг лидер, който присъства на тържествата беше президентът на Бразилия – Лула да Силва.
Единственият правителствен ръководител от страна членка на Европейския съюз, който уважи честванията в Москва е премиерът на Словакия Робърт Фицо. Сръбският президент Александър Вучич също е в руската столица.
Освен представители на руските военни по Червения площад преминаха и части от Беларус, Китай, Казахстан и други страни.
Кои чуждестранни лидери ще присъстват на парада на 9 май в Москва
Снимка: БГНЕС
По данни на Кремъл заедно с Путин на подиума на Червения площад са били и лидерите на Куба и Лаос, Беларус, Армения, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан и Туркменистан.
Мерките за сигурност тази година са още по-строги от обикновено, тъй като Украйна не даде отговор дали ще спазва едностранното прекратяване на огъня, обявено от Путин.
Снимка: БГНЕС
Според медийни съобщения в парада участват около 10 000 военнослужещи, сред които много войници от много други държави, а също руски военни, били се в Украйна. По традиция бяха показани танкове, системи за противовъздушна отбрана и ракетни комплекси. Планиран беше и полет на руски изтребители.
В ефира на "Твоят ден" журналистът Христо Римпопов заяви, че Русия чества продължаващата борба с колективния Запад и успехите, които постига на фронта в Украйна" Това е акцентът на 9 май. Участието на Си Дзинпин е знаково. Братството между китайския и руския народ продължава. Путин опитва да изгради нов, мултиполярен свят", коментира той.
Журналистът Валерий Тодоров пък смята, че парадът на 9 май всъщност чества "великата отечествена победа'' във Втората Световна война. "Няма акценти към войната в Украйна или колективния Запад. Лидерите на Китай и Бразилия са в Москва, ерата на сближаване продължава. Зеленски и Тръмп искат 30-дневно примирие, но Путин иска да е около 9 май", заяви той.
Редактор: Камена ГеоргиеваПоследвайте ни