Това предвижда нов механизъм в рамките на Европейската политика за енергийна сигурност

При кризи с доставките на газ съседните страни от ЕС ще се подпомагат една на друга. Това предвижда механизмът за солидарност в рамките на Европейската политика за енергийна сигурност, който беше приет от Европейския парламент.

По темата

Всяка държава от ЕС, която изпитва криза на снабдяването с газ, ще може да поиска трансгранична помощ от съседите си по силата на нови правила за сътрудничество, приети от европарламента.

Приоритет ще бъде даден на снабдяването с газ на домакинствата, централното отопление и основни обществени услуги като болниците.

Всяка държава членка ще може да активира механизма на солидарност, за да избегне недостиг. Освен това се установяват четири „рискови групи“ държави-членки, които ще си сътрудничат и предприемат съвместни оценки на риска, както и съвместни превантивни и спешни мерки.

Ще има три нива на криза на снабдяването с газ: ранно предупреждение,  държавите- членки могат да задействат механизма, уведомявайки Европейската комисия и компетентните власти за недостиг на доставките.

ЕК ще има право на достъп до всеки договор за доставка на газ, който е от значение за сигурността на снабдяването, което означава 28% от годишното потребление на газ в съответната страна- членка.

Комисията също така може да поиска информация относно други търговски споразумения от значение за функционирането на договора за доставка на газ, включително договори относно газовата инфраструктура.

Регламентът беше приет с 567 гласа „за“ срещу 101 „против“, 23 „въздържал се“. След като бъде одобрен от Съвета, регламентът за гарантиране на сигурността на доставките на газ ще бъде публикуван в Официалния вестник на Европейския съюз и ще влезе в сила 20 дни след публикуването.

Информация: Антоанета Николова

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.  

Редактор: Ина Григорова