Църквата почита църковния празник Неделя сиропустна

Българската православна църква почита днес църковния празник Неделя сиропустна, наричан от народа Сирни заговезни или Прошка.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

На Сирни заговезни - преди началото на Великия пост, православните християни за последен път до Великден вкусват млечни продукти и яйца. На трапезата, подредена с подчертано обреден характер, се слагат баница, питка, млин със сирене, варени яйца, бяла халва с ядки, риба.

На този ден се припомнят Христовите думи: "Ако не простите на човеците съгрешенията им, и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви". Затова традицията изисква всеки да поиска прошка от хората около себе си - близки и познати - за огорченията и обидите, които волно или неволно им е причинил, както и сам да потърси в себе си сили да прости на тези, които са го наранили.

С народни носии и богата трапеза още от ранни зори - така посрещат празника бабите в Добринище. „Това е денят, в който младите търсят прошка от по-възрастните хора, затова се казва прошка”, казва Радка.

Традицията повелява на днешния ден близки и роднини да се съберат покрай трапезата, за да потърсят прошка и сами те да простят на онези, които са ги наранили. А подготовката за празника започва още от ранни зори.

„Трапезата трябва да бъде много богата, за да бъде и годината хубава. Без капама на този ден в Добринище вечерята не става. Прави се в почти всяка къща. На трапезата трябва да има задължително ракия. С ракията се ходи на прошка и халва и варени яйца. Най-старата от домакинството връзва халвата и почва да мами децата, да амка, да ги лъже”, разказва Росица.

Заради пандемията църквата призова да се избягва струпването на много хора на едно място.

„Празникът е смирение и прошка, за да влезем в 40-ницата чисти. Времената са трудни, всички се нуждаем от прошка, подкрепа и се надявам днес и следващите трудни дни да я намерим”, казва Владислава Галева.

Сирни Заговезни се чества винаги 7 седмици преди Великден, една седмица след Месни заговезни, а след него – от утре, започва и Великият пост. Кулминацията на празника идва вечерта, когато се прескачат огньове за здраве, които да изгонят зимата и злото.