Темата в „Интервюто в Новините на NOVA” коментира експертът по киберсигурност Любомир Тулев

САЩ добавиха две държави към черния списък за наблюдение за спазването на правата върху интелектуалната собственост. Едната е Беларус, защото Минск легализира използването на произведения с авторски права от страни, налагащи санкции на Русия заради войната в Украйна. Втората държава е България.

Завръщаме се в т. нар. „Списък 301”, защото през последните 5 години изобщо не напредваме в преследването на случаи на онлайн пиратство и нарушения на интелектуалните права.

Темата в „Интервюто в Новините на NOVA” коментира експертът по киберсигурност Любомир Тулев. „Няколко са причините да сме в този списък. На първо място са „неадекватните”, цитирам буквално текста, мерки на прокуратурата и на следствието по разследване на тези престъпления, свързани с онлайн пиратството. Какво точно имат предвид под „неадекватни? Много тежкият, затормозен процес по доказване, по експертиза”, каза Тулев.

Америка посочва, че голяма част от сайтовете, които нарушават правилата за интелектуалната собственост, се хостват у нас. „България направи немалко стъпки. Американската страна затова ни слава в този списък за наблюдение и ни казва: „Окей, започнали сте добри мерки, трябва да ги довършите”, посочи киберекспертът.

Любомир Тулев допълни, че към страната ни няма предвидени финансови санкции, а попадането ни в списъка с наблюдавани страни представлява „размахване на пръст, мъмрене, препоръка”. Ефектът обаче може да бъде и икономически, не скри експертът като каза, че много чуждестранни инвеститори не биха вложили парите си в държава от списъка.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.