Намалява броят на гъбите, но откриват нови видове

Гъбите в България стават все по-малко. Това твърди 60-годишният бронзов медалист по спортно самбо от световното първенство в Киев, 1983 г. Ангел Петров в предаването „Пулс” по NOVA NEWS. Той търси гъбите в гората на Странджа край село Воден, Югоизточна България. Ако видим насекомо или червей по гъбата, това е знак, че тя не е отровна.

Натравянето с гъби е два вида, обясни д-р Лорис Мануелян, специалист по вътрешни болести и нефрология. „Едните са гъбни отравяния с кратък латентен период – симптомите след консумация се проявяват между втория и шестия час. С дълъг период са гъбните отравяния с проява от 6 до 36 часа. Най-често и най-опасни са отравянията, чиито симптоми се появяват от 10-ия до 12-ия час. Те са най-страшни”, каза д-р Мануелян.

Отровата на зелената мухоморка е устойчива дори при термообработка. „Има отрови, които при преработване от високата температура се разграждат”, каза медикът. Според него отровата от гъби е по-опасна и от змийската. Често то се проявява с повръщане и разстройство. Животоспасяващо при натравяне с гъби е времето, през което ще се потърси лекарска помощ.

Гъбите имат много повече положителни качества, твърди магистърът по геоекология от университета в Тюбинген и експерт в климатичните промени Радина Калдамукова смята. Според нея гъбите помагат срещу измененията на климата. В България продължават да откриват нови видове гъби. Някои от тях помагат за изработване на лекарства.

репортер: Елена Танева

Още любопитни факти гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.