Снимка: iStock
От седмици американският президент нарича 2 април "Денят на освобождението"
Тръмп обяви търговска война на целия свят. По време на събитие, наречено "Денят на освобождението", той наложи мита на почти всички държави за широк диапазон от стоки. "Това е нашата декларация за независимост", заяви Тръмп на събитие в Розовата градина в Белия дом. И обяви, че въвежда незабавно налози от 20% до 64%.
Тръмп обвини Евросъюза, че налага 39% на американски стоки и затова отговарял с въвеждане на мито от 20%. Всички стоки от Великобритания - с 10 на сто.
"В много случаи приятелят е по-лош от врага по отношение на търговията. Най-накрая поставяме Америка на първо място", каза Тръмп, цитиран от "Ройтерс".
„Денят на Освобождението”: Тръмп обявява големия си план за налагане на мита
"Ние субсидираме много страни и поддържаме бизнеса", добави той по отношение на търговските партньори на САЩ, по-специално Мексико и Канада.
"Търговските дефицити вече не са просто икономически проблем. Те са национална извънредна ситуация", посочи още американският президент.
Произведените в дългогодишния съюзник на Вашингтон - Южна Корея стоки ще се облагат с 25%, от Япония с 24%, а от Индия - с 26 на сто.
Канадската индустрия се подготвя за ефектите от новите американски тарифи
25% ще се плаща за всички произведени в чужбина леки и лекотоварни автомобили, двигатели, трансмисии, литиево-йонни батерии, дори и автомобилни гуми.
Показвайки таблица на гостите, той обясни, че Китай налагал мита на Съединените щати в размер на 67%, затова Вашингтон ще отговори с 34 на сто. Тръмп заяви още, че обявените от него мита ще доведат до „инвестиции в размер на 6 трилиона долара“.
Последва светкавична реакция от засегнатите страни. Италианският премиер – Джорджа Мелони, нарече решението на Доналд Тръмп „грешка”. А австралийският ѝ колега Антъни Албанезе, определи новите мита като „неоправдани”. Германски евродепутат заяви, че докато Тръмп нарича това "Ден на освобождението", то по-скоро ще се окаже „Ден на инфлацията”, а тежките последствия ще се усетят най-вече от американските потребители.
Това е и пригнозата на експерти, според които митата всъщност се плащат от американските предприятия и потребители. Така действията на президента водят до най-голямото увеличение на данъците в историята на Съединените щати.
Митата на Тръмп ще издигнат нови бариери пред най-голямата потребителска икономика в света, като ще променят десетилетията на търговска либерализация, която оформяше световния ред. Очаква се да се види с какви собствени контрамерки ще отговорят търговските партньори. Тарифите могат да доведат до драстично повишаване на цените на практически всичко, което се продава.