Лидерите на най-развитите страни се събраха в Рим

Първата присъствена среща от началото на пандемията на лидерите на Г-20 беше открита в Рим. Масовата ваксинация, икономическото възстановяване след кризата с COVID-19 и промените в климата са основните теми на форума. Италианската столица посрещна лидерите на най- развитите държави при извънредни мерки за сигурност и практически напълно блокирана.

СРЕЩАТА НА Г-20: Какво ще обсъдят лидерите?

Две години след пандемични рестрикции, лидерите на 20-те най-развити страни се срещнаха лично в Рим, за да дискутират как да преодолеят кризите. Шест хиляди агенти и военни се грижат за сигурността им, като само над 1000 са американските, дошли специално заради президента Джо Байдън.

Рим е под обсада, въздушното пространство е затворено, а до мястото на събитието достъпът се осигурява само срещу сертификат за ваксина и PCR тест за COVID. Лидерите на Г-20 представляват 60% от световното население и предизвикателствата са големи.

Равенството по отношение на разпределението на ваксините беше първата от водещите теми на разговорите на лидерите. Те се надяват поне 70 процента от населението на планетата да бъде ваксинирано срещу COVID-19 до средата на 2022 година.

НЕЛОВКО: Шега на Макрон към Джонсън разсмя световните лидери (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Пандемията не е свършила, но има плашещо неравенство в глобалното разпределение на ваксини. В държавите с високи доходи, повече от 70% от населението е получило една доза. В бедните страни този процент спада до 3. Тези разлики са морално неприемливи и подкопават глобалното възстановяване”, смята италианският премиер Марио Драги.

Във видео посланието си руският президент Владимир Путин, който не присъства на срещата, отбеляза, че няма как да се постигне масова ваксинация в глобален мащаб, тъй като Западът не е одобрил руската и китайските ваксини.

„Нека ви припомня, че Русия беше първата държава в света, регистрирала ваксина срещу COVID -19 – “Спутник V”. До днес, тя се е доказала в 70 страни в света с общо население над 4 милиарда души, като показва висока безопасност и ефективност”, подчерта руският лидер.

Байдън към папа Франциск: Ти си на 65, аз съм на 60

По отношение на климата, амбицията на западните държави е въглищата да останат в историята на енергийните източници и глобалното затопляне да се ограничи 1,5 градуса. Лидерите на най-развитите икономики ще координират и позиции за високите цени на енергийните източници и глобален минимален данък.

Успоредно на срещата на върха днес се провеждат две големи протестни манифестации срещу промените в климата. Активисти настояват лидерите да вземат спешни мерки, за да бъде ограничено глобалното затопляне. От Рим голяма част от лидерите на Г-20, сред които и американският президент Джо Байдън, отиват в Глазгоу, за да участват в започващата в понеделник среща за климата на ООН.

 

 

Лидерите от Г-20 ще одобрят споразумението на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за глобален минимум от 15 на сто на корпоративния данък от 2023 г. нататък. Това се казва в проект за изявление от двудневната среща на върха на двайсетте най-развити световни икономики, предаде Ройтерс. Според агенцията това решение ще бъде официално одобрено утре.

По-рано този месец 136 държави се споразумяха за определянето на минимална данъчна ставка за глобалните корпорации. Мярката засяга технологични гиганти като Google, Microsoft, Facebook или Apple, за които вече ще бъде по-трудно да избягват високи данъци, като разкриват офиси в юрисдикции с ниско данъчно облагане.

Репортер: Антоанета Николова

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.