Тя беше лансирана от министрите на финансите и енергетиката

България с идея как да намали цената на тока в следващите години. Чрез Плана за възстановяване и устойчивост ще се търсят средства за завод за производства на батерии и хранилище. Идеята беше лансирана от финансовия министър Асен Василев и от министъра на енергетиката Александър Николов. 

Управляващи и опозиция отново в спор заради скъпия ток

Батерийните масиви за съхранения на енергия са част от поредното преработване на Плана. Идеята на Енергийното министерство е този път България да изпревари останалите страни и да стане водеща държава – както в производството, така и в съхранението на енергия. Това се очаква да доведе и до по-ниски цени на тока.

“Това, което ще се случи, е всъщност, че цената на електроенергията в България ще е значително по-ниска от всички регионални пазари, най-вероятно и на първо място в Европейския съюз”, каза министърът на енергетиката Александър Николов. “Търсенето на подобни мощности и подобно финансиране ще расте главоломно в следващите десет плюс години”, допълни още той. 

Мястото, където се предвижда да е инвестицията, е край Стара Загора. Разговорите за въглищните централи в близкия Маришки басейн продължават. Страната ни все така не иска да каже на Брюксел срок за затварянето им.

Обмислят вариант държавата да купува ток за общини, болници и социални заведения

“Ние отхвърлихме към момента и ще продължаваме да отхвърляме изискването за конкретен ангажимент за затворени мощности. Имаме ангажимент за намаляване на въглеродните емисии, които трябва да изпълним, но конкретен ангажимент за мощности не можем да поемем”, заяви финансовият министър Асен Василев.

Ясно е, че чрез Плана Брюксел няма да отпуснат пари за ядрена енергетика и нови хидромощности. Затова и България се е концентрирала в новите технологии, обясни Асен Василев. “Не очакваме да решим всички проблеми, а по-скоро те да са част от палитрата решения, по които сектор „Енергетика” и министър Николов работят”, каза още Василев.

Министърът на икономиката Корнелия Нинова също проведе дискусия за промените в документа с бизнеса и синдикатите. “Заедно настояваме да се увеличи процентът за пряка помощ към българската икономика и индустрия”, заяви тя.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.