Мерките, които ще могат да се въвеждат след отмяната на извънредна епидемична обстановка са от общ характер

Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за здравето.

Законопроектът бе подкрепен от 121 народни представители, "против" -24 и "въздържали се"- 39.

Текстовете регламентират кой и как ще въвежда мерки, след отпадането на извънредната епидемична обстановка от 1-ви април. 

Идеята е здравният министър и директорите на РЗИ-тата в страната да налагат ограничения в случай на влошаване на ситуацията. 

Мерките, които ще могат да се въвеждат след отмяната на извънредна епидемична обстановка са от общ характер, като провеждане на дезинфекция, дезинсекция и дератизация, редовно проветряване, осигуряване спазването на физическа дистанция, задължение за носене на защитни маски от лицата на определени обществени места и други.

Здравните власти, обаче няма да имат правомощия д налагат по-тежки мерки като локдаун или спиране на работата в обекти като заведения, кина и театри. 

“Досега РЗИ-тата имаха възможността  да координират своите мерки, тъй като има разлика на различните места. Но има едни противоепидемични мерки, които с отпадане на извънредната обстановка, няма да могат да се налагат дори и на регионално ниво. Това са, например, носенето на маски, дезинфекцията и разстоянието между хората. 

Промените в Закона за здравето влизат в пленарната зала

Със законопроекта се правят промени в Закона за бюджета на НЗОК, с които се предлага да се удължи с три месеца след отмяната на извънредната епидемична обстановка, съществуващата възможност през 2022 г. Министерство на здравеопазването да субсидира лечебни заведения за болнична помощ за поддържане на готовността им за оказване на медицинска помощ през периода на обявено извънредно положение. Предложено е законопроектът да влезе в сила от 1 април.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.