Тази година рафинерията трябва да плаща и т.нар. „солидарна вноска”

Държавата очаква тази година „Лукойл Нефтохим” да плати още 270 млн. лв. данък печалба, допълнително към вече преведената по-рано вноска. Това съобщи министърът на икономиката Богдан Богданов пред БНР. По информация на шефа на НАП Румен Спецов в началото на март бургаската рафинерия е превела 89 млн. лв. в бюджета.

Дори и с допълнителните 270 млн. лв. данъците на „Лукойл Нефтохим”, която премести цялата си икономическа дейност в България, са далеч от обещаваните от служебното правителство на Гълъб Донев 600 млн. лв. годишни постъпления.

Тази година рафинерията трябва да плаща и т.нар. „солидарна вноска”, наред със стандартния 10% данък печалба. Тя бе определена от Еврокомисията в размер на 33% от реализираната свръхпечалба заради високите цени на горивата. С последните промени в закона за действието на дерогацията за руския петрол обаче тези 33% бяха повишени на 50 за последното тримесечие на 2023 г.  Не е ясно по този закон какви „солидарни вноски” е правела нефтената компания и дали това допълнително облагане не е включено в посочените 270 млн. лв.

Още една година „Лукойл” ще може да работи с руски петрол (ОБЗОР)

Освен това, по силата на трети закон, „Лукойл Нефтохим” трябва да прави вноски във фонд „Сигурност на електроенергийната система", равни на разликата в цената на евтиния руски петрол и цената на сорт „Брент”. Идеята е с парите от тези вноски да се финансират мерки за подпомагане на транспортните разходи на уязвимите групи, обясни Богданов.

Той поясни, че е решен и още един проблем, заради който не е било възможно да се облага разликата в цените на руския и неруския нефт. Агенция „Митници” вече няма да иска разрешение от „Лукойл Нефтохим” за предоставяне на МИИ на информацията за количествата на внесения нефт и изнесените нефтопродукти, както първоначално е било заложено в закона. Тези данни Агенцията ще подава директно на министъра на икономиката, който трябва всеки месец да определя вноската на „Лукойл Нефтохим”.