Военните там са част от мисията на Кейфор
Държавният глава, който втори ден е на визита в Косово, не коментира вътрешнополитически теми. Основен акцент в днешния ден от посещението му бяха срещите с българите.
Това беше последната спирка от посещението на президента в Косово, но по думите му и най-важната, защото се срещна с българската общност. Акцент върху нейните проблеми той постави още при вчерашната си среша с президента на Косово Вьоса Османи. Ключово тук ще бъде преброяването следващата година, от което ще зависи и дали общността ни ще бъде призната като малцинство. Преди това президентът посети българските военнослужещи в КФОР.
Четири жертви след обсада на манастир в Косово, полицай загина при стрелба (ВИДЕО)
Вторият ден от визитата си в Косово държавният глава отдели на българите. Първо се срещна с българския контингент в мисията на НАТО КФОР.
Радев е първият държавен глава, който посещава базата. В началото на срещата си с българските военнослужещи той им благодари за добрата работа.
„Това е много важна мисия за стабилизирането в Косово, видяхме какво стана септември в Банск. Вие сте тук, за да помогнете за мира”, заяви Радев.
Но стана дума и за проблемите пред въоръжените сили.
„В момента се взимат много важни решения за българските въоръжени сили. Трябва да ускорим модернизацията, която закъсня ужасно много. От следващата година ще имам 2 % БВП за отбрана. Тревожно е това, което става с кадрите в армията”, заяви Радев.
След срещата си с българския контингент президент проведе разговор и с българската общност. Следващата година в Косово ще се проведе преброяване, което е ключово и за българската общност, тъй като то все още не е признато като малцинство.
„За преброяването изключително важно е да се определите като българи. Никой не може да ви отнеме вашата идентичност, вие трябва да можете свободно да се определяте”, каза Радев.
В момента, въпреки че общността ни в Косово не е малка, среща редица липси и проблеми. Само в една от областите тя достига до 1000 души.
„Ако не преброят, че има българи тук, няма възможност да се признае българско малцинство в Косово”, обясни Расмин Хамза, председател на българското дружество.
„Ще направим всичко възможно вашите деца да могат да учат български”, обеща им Румен Радев.
Редактор: Габриела ВинароваПоследвайте ни