
Снимка: iStock
18 държави призовават за санкции срещу Будапеща
18 страни от Европейския съюз, сред които Германия, Франция, Испания и Нидерландия, призоваха Европейската комисия да предприеме действия срещу Унгария заради нов закон, с който на практика се забранява провеждането на гей парада в страната.
„Споделяме загрижеността на Европейската комисия и я призоваваме бързо да приложи пълния набор от правни инструменти, с които разполага, ако тези стъпки не бъдат преразгледани по подходящ начин [от Унгария]“, се казва в общото изявление.
Съгласно информация на BBC, декларацията е подписана от Австрия, Белгия, Чехия, Дания, Естония, Латвия, Литва, Финландия, Германия, Франция, Ирландия, Испания, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Словения и Швеция.
Унгарският закон и обвиненията в дискриминация
През март унгарският парламент прие закон, който позволява налагането на глоби на организаторите на ЛГБТ шествия. Законът се позовава на по-стар текст от 2021 г., забраняващ „ЛГБТ пропагандата“ в присъствието на деца – модел, вдъхновен от руското законодателство.
„Силно сме обезпокоени от тези действия, които са в разрез с основните ценности на човешкото достойнство, свободата, равенството и зачитането на правата на човека“, заявяват 17 от подписалите страни.
Според критици, законът прави невъзможно провеждането на гей прайд, въпреки уверенията на правителството на Виктор Орбан, че „няма забрана на прайда“.
„В Унгария няма забрана на прайда!“, настоя унгарският министър по въпросите на ЕС Янош Бока.
Опозиционни гласове обаче наричат тази позиция казуистика. Самият премиер Орбан заяви, че организаторите може изобщо да не се опитат да проведат шествието отново.
ЕС вече обсъжда тежки мерки срещу Унгария
В рамките на срещата на министрите по европейските въпроси в Брюксел, се обсъди спазването на правовата държава от страна на Унгария. Темата е част от подготовката за предстоящия Европейски съвет на 27 май.
Според AFP, ЕС е на ръба на загуба на търпение спрямо Унгария, която от години е в конфликт с Брюксел заради:
► системно нарушаване на правата на малцинствата
► саботиране на общата политика към Русия и Украйна
► отказ да спазва основни демократични стандарти
„Не можем да продължаваме да позволяваме да бъдем потъпквани“, гласи един от обобщаващите коментари на европейски дипломати, цитиран от AFP.
„Имаме големи проблеми с Унгария“, заяви германският министър по европейските въпроси Гюнтер Крихбаум. „Търпението на колегите ми се изчерпва с всеки изминал ден.“
Санкции по член 7 – реална заплаха или политическа фантазия?
Най-крайната санкция срещу държава членка на ЕС е отнемане на правото ѝ на глас в институциите на Съюза – мярка, предвидена в член 7 от Договора за ЕС.
В момента Унгария е в такава процедура, но пътят до реално наказание е труден:
♦ Първо, 4/5 от страните членки трябва да потвърдят сериозно нарушение – праг, който изглежда постижим.
♦ След това всички останали 26 страни трябва единодушно да подкрепят лишаването на Унгария от глас – вероятно блокирано от Словакия или други съюзници на Орбан.
„Изминаха седем години и седем изслушвания и ние се намираме на кръстопът“, каза шведската министърка Джесика Розенкранц пред „Политико“. „Крайно време е сериозно да се обмислят следващите стъпки.“
„Колкото повече напредваме, толкова повече си мисля, че член 7 може би не е фантастика“, коментира експертът Лукас Мачек от Института „Жак Делор“.
Икономическият натиск вече е факт
Европейската комисия вече е замразила около 10 милиарда евро от европейските фондове за Унгария поради:
• нарушаване на правата на ЛГБТ+ лица
• проблеми с процедурите по обществени поръчки
• конфликти на интереси
• атаки срещу независимата съдебна власт
Политическа истерия или реална изолация?
Присъствалият на срещата в Брюксел унгарски министър Янош Бока определи ситуацията като:
„Политическа истерия“, уверявайки, че страната му е отговорила на всички въпроси и забележки.
Но както показват както позициите на западноевропейските страни, така и анализите на AFP и BBC, Европа е все по-близо до истинска конфронтация с Будапеща.
„Никога не е имало пряка конфронтация с Орбан. Но не може да се оставяме да ни мачка този политически и икономически джудже, каквото е Унгария“, цитира AFP европейски дипломат.
Редактор: Иван ПетровПоследвайте ни