Над 99% от електрозахранването беше възстановено във вторник сутринта

Благодарение на добрата електроенергийна връзка между европейските държави френският електроенергиен оператор RTE успя да окаже помощ на испанската мрежа, която в понеделник беше засегната от мащабно прекъсване на електрозахранването. Иберийският полуостров отново е на светло.

Това стана само ден след мащабното прекъсване на електрозахранването, което засегна Испания и Португалия и наруши работата на телефонните мрежи, транспорта и разплащателните системи. Над 99% от електрозахранването беше възстановено във вторник сутринта, по данни на испанския оператор на електропреносната мрежа REE. Въпреки че причината за прекъсването все още не е ясно установена, ясно е как беше пуснат бързо тока. И Франция има много общо с взъстановяването на електрозахранването. 

Испания обяви извънредно положение заради липсата на ток
 
Веднага след началото на прекъсването на тока около 12:30 часа в понеделник френският енергиен оператор RTE, на който се наложи да се справя само с незначителни и временни прекъсвания на електрозахранването в южната част на страната, заяви, че е напълно мобилизиран, за да "подпомогне испанския оператор на мрежата" и да възстанови до "950 мегавата (MW)" от потреблението на електроенергия в Испания. Вечерта Франция дори изпрати до 2000 MW към Испания и Португалия по електропроводите, които захранват Каталуния и испанската Страна на баските. Тази мощност, или 2 GW, се равнява средно на мощността на два ядрени реактора. Бързата и мащабна помощ, предоставена от френския мрежови оператор, илюстрира степента, до която електроенергийните системи на различните европейски държави вече са тясно свързани.
 
Повечето страни от континентална Европа са част от огромна синхронна мрежа - втората по големина в света, която споделя една и съща честота от 50 Hz. Накратко, идеята е да се обединят производствените мощности, като се използват предимствата на взаимното допълване между националните енергийни миксове. Това позволява на Стария континент да осигури доставките си, да намали разходите и да увеличи дела на нисковъглеродните енергии. Франция играе ролята на електрически кръстопът в този европейски обмен поради позицията си на пресечната точка на няколко електрически полуострова (Иберийския полуостров, Апенинския полуостров и Великобритания), но също така и поради значителния си инсталиран производствен капацитет, обяснява докладът на RTE за електроенергията през 2024 г. Благодарение на ядрени, водни и други възобновяеми енергийни източници френският микс е като цяло по-конкурентен от този на повечето съседни държави. 

Какви са причините за енергийния срив в Испания и Португалия
 
Франция е и нетен износител на електроенергия за шестте съседни държави, с които е свързана, и през 2024 г. регистрира най-високия баланс на чист износ в историята си: 89 тераватчаса (TWh). Основните дестинации на износ са Германия и Белгия (31,3 TWh), Италия (22,3 TWh), Обединеното кралство (20,9 TWh) и Швейцария (17,4 TWh). Испания е на шесто място с внос от 9,4 TWh, но е най-големият износител за Франция (6,6 TWh).
 
През последните години Франция и Испания значително увеличиха взаимовръзките си. В резултат на това двете страни почти удвоиха общия си обем на търговия за десет години (16 TWh през 2024 г. в сравнение с 9,4 TWh през 2014 г.). Докато до средата на 2010 г. Франция като цяло беше износител, обменът постепенно стана по-балансиран, тъй като испанският микс стана по-конкурентен. Между 2014 г. и 2024 г. капацитетът на Испания за производство на енергия от вятър се е увеличил от 22 GW на почти 32 GW, а капацитетът за производство на енергия от слънце - от 7 GW на 31 GW, подчертават от RTE.