Пресъздават древната традиция на международен фестивал в Созопол
Созопол е домакин на международния франкофонски фестивал „Солей”. Той събира участници от 10 държави, а сред най-интересните събития са работилниците за рисуване върху вода. Необичайната традиция идва от Турция.
Елиф Баш е от Къркларели и е учител на древното изкуство „калимши”.
„Това е техника която се развива от Османско време и по цялата територия на османската империя е била много популярна като изкуство. С нея са изрисувани таваните на джамии и витражи”, обясни творецът.
Не по-малко интересно се оказа и декоративното уникално изкуството „едирнекари“, възникнало в Одрин през 14 век като рисуване върху дърво и кожа.
„Използвало се е за джамии, за дребни предмети, също за сандъци, за чеизи, например”, разказа – Кудред Пикчан – художник и преподавател по изкуства.
Най-голям интерес обаче предизвика стара техника за рисуване върху вода. Тя се нарича „ебру” и се заражда в Персия. По Пътя на коприната достига до Османската империя.
Тя навлиза и в Европа, като се изпълнява със специално подготвена сгъстена вода и специална хартия.
„След това се използват естествени бои пигментация, за да се образуват тези форми”, обясни още Пикчан.
С лалето художниците изразявали любовта си към Всевишния, а с розата – своята привързаност към пророка Мохамед. Днес древното изкуство получава съвременно измерение със своеобразни арт съчетания, които посетителите пресъздадоха лично.
Репортер: Елена Танева
Редактор: Габриела ВинароваПоследвайте ни