Напрежението ескалира, след като милиардерът разкритикува икономическата политика на администрацията

Мъск и Тръмп: Началото на експлозивно партньорство

Когато Илон Мъск остро разкритикува водещия законопроект за данъци и разходи на президента Тръмп и го нарече „отвратителна мерзост“ в публикация в X тази седмица, малцина в Републиканската партия бяха изненадани. За вътрешния кръг на президента въпросът беше „кога, а не дали“ Мъск ще избухне, пише в свой анализ Кейти Боулс от The Times.

Откакто технологичният милиардер влезе в орбитата на Тръмп по време на президентската кампания, стана ясно, че връзката им има потенциал да бъде изключително взривоопасна.

От топли думи до открита конфронтация

Въпреки всички топли думи, които двамата обмениха, президентът е свикнал да има последната дума, докато Мъск, най-богатият човек в света, също смята, че му се полага.

Бъдещето на конфликта: временно главоболие за Тръмп или шанс за опозиция?

След като официалното назначение на Мъск като ръководител на Министерството на ефективността на правителството (Doge) приключи, един въпрос витаеше над Вашингтон: дали навън той ще бъде по-голямо главоболие за администрацията на Тръмп?

Този последен изблик може да е знак за неща, които предстоят.

Задкулисното напрежение и откровена критика

Вече беше публично достояние, че Мъск не е съгласен с „големия, красив законопроект“ – говорейки откровено едва миналата седмица. Но тонът на това последно послание, в което Мъск каза, че „просто не може да го понася повече“, сочи към по-широко недоволство зад кулисите. Снимка: БГНЕС

Или както самият Мъск го каза заплашително в отговор на потребител в своята социална медийна платформа: „През ноември следващата година уволняваме всички политици, които предадоха американския народ.“ Това оставя отворена възможността Мъск да се обърне срещу някои републиканци по време на междинните избори.

Мъск нарече отвратителна мерзост законопроекта на Тръмп за намаляване на разходите

"Мага" ядрото под напрежение

Напрежението между Мъск и членовете на вътрешния кръг на Тръмп е високо още от пристигането на милиардера във Вашингтон. Влиятелният началник на кабинета на президента, Сузи Уайлс, възприема мантрата в Белия дом „без драма“. Както самата тя го е казала: „Моят екип и аз няма да толерираме злословия, неподходящи предположения или драма.“ Говори се, че Мъск е бил виновен и за трите.

Война на върха: Тръмп се закани да съсипе Мъск. Милиардерът го обвини във връзки със сексуален насилник

Личните му отношения с Тръмп обаче останаха положителни - поне публично. Сега това започва да се променя. Носят се слухове, че самият Тръмп е разочарован от стария си приятел. Мъск се е отдръпнал от първоначалните цели за намаляване на разходите с 2 трилиона долара. Междувременно поддръжниците на Мъск предполагат, че той лично е взел последните решения на Белия дом относно данъчните облекчения за електрически превозни средства и решенията за персонала.

В дните след пресконференцията след напускането на Овалния кабинет, където Мъск и Тръмп си разменяха комплименти, действията подсказваха нещо друго. Тръмп оттегли номинацията на съюзника на Мъск Джаред Айзъкман за администратор на НАСА. Източник каза пред Axios: „Илон беше тъп.“ Снимка: БГНЕС

Официалната версия е, че Айзъкман е дарил на демократите, така че е имало безпокойство от Републиканската партия като цяло. Но анонимен републиканец е казал пред The ​​Times: „Хауърд Лътник, министърът на търговията на Тръмп, дарява на Хилари Клинтън и все още е в кабинета.“

Политически последствия за Републиканците

Докато помощниците на Тръмп в „Мага” света първоначално празнуваха напускането на Мъск, става ясно, че милиардерът е твърде известен, за да бъде игнориран само защото е извън администрацията.

Илон Мъск подкрепи призива за импийчмънт на Тръмп и замяната му с Джей Ди Ванс

В знак за продължаващото влияние на Мъск, коментарите му накараха републиканците да изразят допълнителни опасения относно законопроекта – вече в Сената – пред председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън, който от своя отхвърли критиките на Мъск. Осъзнавайки, че той е мощен източник на информация с 400 милиарда долара на разположение, някои републиканци в Камарата на представителите се опитват да го привлекат отново на страната си.

Имиграция, изкуствен интелект и нови точки на конфликт

Но дори и да успеят, предстоят и други въпроси, които биха могли да накарат Мъск да се изправи срещу администрацията на Тръмп. Първият е имиграцията; подкрепата на Мъск за отваряне на пътища за талантливи хора като него, които се местят в САЩ за работа или за обучение, го поставя срещу базата на „Мага” и някои от последните решения на Администрацията на Тръмп, свързана с Харвардския университет и образователния сектор. След това е изкуственият интелект, като Мъск е по-загрижен за регулирането на сектора, отколкото вицепрезидентът на Тръмп, Джей Ди Ванс, който заяви, че бъдещето на ИИ няма да бъде спечелено „чрез излишни усилия относно безопасността“.

Мъск – катализатор за промяна в партията?

В крайна сметка има два аспекта, които позволяват на Тръмп да държи партията си единна: положителни проучвания и достатъчно финансиране. Ако това започне да се променя, нещата ще станат много по-трудни за президента. И в двата случая Мъск може да се окаже трън в петата.

Редактор: Емил Йорданов
Източник: The Times