Контролът чрез мобилно устройство беше въведен през април с изненадваща промяна в Закона за електронните съобщения

Проследяването на телефоните на хора, които не спазват задължителна карантина, е обявено от Конституционния съд за противоречащо на основния закон. Решението е прието с 10 гласа, а на особено мнение са били съдиите Павлина Панова и Анастас Анастасов, съобщава БНР.

Контролът чрез мобилно устройство беше въведен през април с изненадваща промяна в Закона за електронните съобщения.

152 починали с COVID-19 и рекорд в процента на положителните проби

Конституционният съд беше сезиран от депутатите от БСП за България с мотив, че с промените, които ще продължат да действат и след въведеното на 13 март извънредно положение, се отваря широко вратата за злоупотреби и възможност за масово проследяване на голям брой хора.

С текстовете беше предвидено, че данните, с които се установяват ползваните клетки от мобилните телефони, трябва да се пазят 6 месеца и „за нуждите на принудителното изпълнение на задължителната изолация и болничното лечение на лица по Закона за здравето, които са ги отказали или не ги изпълняват".

Достъп до тази информация получиха няколко дирекции в МВР с право да я получат  незабавно,  а едва след това да уведомят съда.

Какви са мотивите на мнозинството и на малцинството ще  разберем след публикуване на решението на конституционните съдии.

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.

Редактор: Тони Господинов
Източник: БНР