Станислав Балабанов поясни, че докато страната не изпълни договора за добросъседство, може да забрави за ЕС
Северна Македония, докато не изпълни абсолютно всичко по отношение на договора за добросъседство и всички стъпки, които България е заложила предварително, просто ще забрави за Европейския съюз. Това заяви днес в кулоарите на парламента Станислав Балабанов от „Има такъв народ”.
Според него партията е обединила целия български парламент по темата.
„Има такъв народ” накара всички европейски чиновници да се съобразят с позицията на България в европейския парламент. Докладът за напредъка на Северна Македония по отношение на техния път в Европейска съюз днес беше отложен от самия докладчик, който нещо смотолеви по медиите. Истината е, че ние разкрихме задкулисните намерения на РСМ през посредници в Брюксел, ако е възможно под някаква форма да се заобиколи България, за да може по по-удобен начин да тръгне в посока интегриране в ЕС”, поясни той.
Димитър Гърдев даде повече подробности по темата.
„Докладът беше оттеглен от самия докладчик, защото се появиха ясни доказателства за външна намеса от една държава кандидат членка“, каза той и посочи, че основната функция на ЕП и на този доклад е да бъде обективен, да даде ясна представа докъде тази държава кандидат членка изпълнява изискванията, които са приети с общ европейски консенсус.
Гърдев подчерта:
„Бяхме свидетели на директни цитати от вътрешни мейли на докладчиците в сянка, които се цитират от премиера Мицкоски, така че основанието технически е абсолютно налице.“
По думите му обединяването на целия български парламент срещу това недопустимо действие дава на ИТН абсолютна увереност, че българското общество наистина застава единно зад една обща национална кауза – за защита на българското малцинство.
„Трябва да отдадем дължимото на всички български евродепутати в ЕП, защото те наистина се организираха и всеки от тях влияеше на съответната ПГ, в се намира, за да се постъпи правилно в тази ситуация. Знаете, че Ивайло Вълчев дори поиска главата на този докладчик“, допълни и председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов.
Според него цялата тема за приемането на еврото се преекспонира и се е стигнало до излишни истерии.
„Всеки има право на комплекси, аз не мога да избивам тези на Петков“, каза още той.
Комисията по външна политика на ЕП ще разгледа доклада за РСМ
► Припомняме, че Комисията по външна политика на Европейския парламент ще разгледа доклада за евроинтеграцията на Република Северна Македония. Темата предизвика напрежение в последните дни. Основната разделителна линия остава неизпълненото от Скопие условие – включването на българите в македонската конституция, което е част от т.нар. френско предложение, одобрено през 2022 г. и представляващо реалната преговорна рамка. Според македонски медии, са внесени над 300 поправки, голяма част от които са от български и гръцки евродепутати.
Миналата седмица българският парламент единодушно гласува решение, с което препотвърди френското предложение от 2022г., както и договора за добросъседство между България и Република Северна Македония. Окончателното гласуване на доклада е насрочено за юли.
Ден преди, насрочената дата за гласуване в комисията по външни работи (АФЕТ) на доклада за напредъка на Република Северна Македония, всичките седемнадесет български представители изпратиха писмо до ръководството на АФЕТ с искане за отлагане на гласуването, заради притеснения относно процесите, заобикалящи процеса на изготвяне на доклада, включително изтичане на вътрешна парламентарна информация, касаеща ключови елементи от проектодоклада и компромисни изменения към външни участници в трета държава, по-специално към длъжностни лица в Скопие.
Поводът за тези опасения, касаещи интегритета на Европейския парламент, станаха многократните коментари на министър-председателят на Северна Македония, Християн Мицкоски, публично се позова на конкретни елементи от доклада, още преди те да бъдат предоставени на членовете на Европейския парламент.
Писмото до координаторите относно Северна Македония
Уважаеми г-н Председател Макалистър,
Уважаеми г-н Председател Ланге,
Уважаеми координатори,
Ние, долуподписаните членове на Европейския парламент, представляващи българската делегация, се обръщаме към Вас с дълбока загриженост относно интегритета на доклада на Европейския парламент за Република Северна Македония.
Неотдавнашните събития разкриха тревожни нередности, включително неразрешено и преждевременно изтичане на вътрешна парламентарна информация, включително ключови елементи от проектодоклада и компромисни изменения към външни участници в трета държава, по-специално към длъжностни лица в Скопие.
Многократно министър-председателят на Северна Македония, г-н Християн Мицкоски, публично се позова на конкретни елементи от доклада, още преди те да бъдат предоставени на членовете на Европейския парламент. По-специално, в поредица от публични изявления, включително тези, направени на 1 юни 2025 г., министър- председателят Мицкоски потвърди, че е знаел предварително, че:
Докладът „ще признае вековната отделна македонска идентичност и отделния международно кодифициран македонски език“ и това ще бъде споменато най- малко четири пъти;
Tерминът „държава“ ще бъде заменен с термина „нация“, за да се отрази символичното искане на властите в Северна Македония;
Конкретни предложения от български членове на ЕП, няма да бъдат приети в окончателната версия на доклада, по-специално искането, когато се споменава „македонски език и идентичност“ да се включи думата „сегашен“, което би привело текста в съответствие с Европейския компромис от 2022 г.;
На 31 май премиерът Мицкоски също така заяви, че неговото правителство е работило по този доклад в продължение на 11 месеца заедно с докладчика, за да се стигне до такъв положителен за тях резултат. Гореспоменатите инциденти се случиха в различни моменти по време на преговорите. Особено обезпокоителна е третата точка относно искането на докладчика в сянка Вълчев за малка промяна, който предложи да се включи думата „сегашен“ за по-голяма яснота. То беше изпратено само до докладчиците в сянка, съветниците, работещи по досието и секретариата на Комисията по външни работи (AFET), но по-малко от 24 часа по-късно македонският премиер Мицкоски беше запознат с искането.
Тези разкрития, направени преди приключването на преговорите между докладчиците в сянка, сочат към непрекъснато и структурирано изтичане на информация или още по- лошо - пробив в сигурността на сървърите и пощата на служителите на Европейския парламент от страна на трети държави. Важният въпрос е дали трета страна е предвидила, оформила или дори съавторствала критични формулировки в доклад, който би трябвало да отразява балансираната институционална позиция на Европейския парламент?
Тази ситуация представлява тежко нарушение на законодателния интегритет и поверителността на процедурата.
Предвид натрупването на тези нарушения и влошаващото се обществено мнение за обективността на доклада, ние:
Настояваме да се отложи гласуването на доклада както в Комисията по външни работи (AFET), така и в пленарна зала, като се даде възможност за нов кръг от преговори между докладчиците в сянка, лишен от външно влияние;
Настояваме от съответните парламентарни служби да проведат вътрешно разследване във връзка с потенциалното нарушение на вътрешните процедури съгласно Правилника за дейността, за да се определи източникът и обхватът на изтичането на информация;
Това не е просто процедурен или политически проблем - това е въпрос на обществено доверие в Европейския парламент. Европейският парламент не трябва да допуска вътрешните му процеси да бъдат компрометирани от влияние на трети страни или от частично представяне на факти.
Предварително Ви благодарим за вниманието, което ще обърнете на този спешен въпрос.
С уважение,
Андрей Ковачев
Андрей Новаков
Ева Майдел
Елена Йончева
Емил Радев Ивайло Вълчев Илия Лазаров Илхан Кючюк Кристиан Вигенин Никола Минчев Петър Волгин Рада Лайкова Радан Кънев Станислав Стоянов Танер Кабилов Христо Петров Цветелина Пенкова
Редактор: Габриела ВинароваПоследвайте ни