
Служителите не само генерират идеи, но и активно участват в осъществяването им
Ако в миналото мотивацията за работа се е основавала предимно на рационални фактори като възнаграждение и стабилност, днес на преден план излизат меките умения и културната съвместимост. Те се превръщат в ключов елемент от корпоративната среда и оказват съществено влияние върху удовлетворението и ангажираността на служителите. В такъв контекст привличането и задържането на таланти се утвърждава като едно от най-сериозните предизвикателства пред бизнеса. Успешните компании отговарят на тази тенденция, залагайки на конкурентни условия, но и на автентични ценности и усещане за принадлежност, които създават дългосрочна връзка между организацията и хората вътре в нея.
Филип Морис България се откроява като работодател от ново поколение, изграждащ устойчив модел за грижа към служителите. Компанията следва ясно дефинирана стратегия, основана на холистичен подход към благосъстоянието – фокусирайки се върху професионалното развитие, менталното, физическото и финансовото благосъстояние на екипа.
Този интегриран модел повишава удовлетвореността и ангажираността на служителите и затвърждава позицията на Филип Морис България като топ работодател в страната и региона – признание, утвърдено от престижното отличие Top Employer, което компанията получава за девета поредна година.
Зад тези процеси в българския офис на глобалната компания стоят хора с визия, опит и истински ангажимент към промяната. Сред тях са Иванка Вазова, специалист „Човешки ресурси“, Диляна Якова, мениджър „Регулации и устойчиво развитие“, и Стефани Владимирова, специалист „Обучение и развитие“.
Ключът към намирането на правилните хора не е само в оценката на техните умения, а в разпознаването на ценностния им компас. “Независимо от динамиката на бизнеса ни, ние не правим компромис с него и сме склонни да чакаме и търсим нашия кандидат”, обяснява Иванка Вазова, специалист „Човешки ресурси", която работи в компанията повече от десетилетие.
Иванка Вазова, специалист „Човешки ресурси“
Филип Морис България разполага със структуриран процес по подбор, който включва многостепенна оценка и гарантира, че на всяка позиция застава кандидат, който споделя визията за устойчиво бъдеще. Компанията изгражда общност от хора, които вярват в промяната.
По отношение на тяхната ангажираност компанията, заедно със служителите си е реализирала над 17 вътрешни инициативи от началото на годината. Сред тях се открояват тематични събития, стратегически срещи с мениджмънта, споделено отбелязване на празници и открити дискусии по важни теми. Всичко това гради усещането за принадлежност – не просто към фирма, а към кауза.
Тези инициативи не са инцидентни жестове, а част от по-широка култура на ангажираност, при която грижата за хората е постоянен приоритет. „Усещането, че си значим – не само като професионалист, а като човек – създава високо доверие и лоялност.“
„Най-големият ни ресурс са хората. Чрез проучвания на ангажираността, фокус групи и отворени канали за обратна връзка, изграждаме стратегии, които отговарят на реалните нужди на колегите ни“, допълва Вазова.
Корпоративна отговорност в ежедневието
„Устойчивото развитие не е самостоятелна програма – то е интегрална част от бизнес модела," казва Диляна Якова, която има над 13-годишен опит в корпоративния сектор и образование, включващо магистърска степен по право и бизнес администрация.
Диляна Якова, мениджър „Регулации и устойчиво развитие“
През 2021 г. компанията стартира информационната кампания ПромениКартинката, която има за цел да насочи общественото внимание към проблема със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени цигарени фасове и други отпадъци. В доброволческите почиствания, организирани в София, Пловдив и Варна, досега са участвали близо 1000 служители и доброволци.
Тя споделя, че хората в компанията се включват още и в информационни изложби, които целят да повишат осведомеността относно мащаба на проблема. Част от тях дори влизат в ролята на модели за специлна изложба, която кампанията организира в градинката пред Народния театър „Иван Вазов“ в София.
„Инициативата не просто адресира екологичен проблем. Тя насърчава служителите ни да бъдат част от решението – чрез личен пример и осъзната отговорност," обяснява Якова и допълва: „Когато хората разпознаят себе си в една кауза, тя се превръща от кампания в култура."
Обучение, базиранo на реални случаи
В условията на непрестанно изникващи възможности за преквалификация Филип Морис България залага на обучения, специално адаптирани към конкретните бизнес предизвикателства.
“Като служители на компанията, имаме високо ниво на разбиране на културата във Филип Морис България, което ни помага да адаптираме съдържанието според нуждите на екипите ни. Разработваме сценарии и симулации, базирани на реални ситуации, с които служителите се сблъскват, за да могат директно да приложат наученото в своята работа, което прави обучението по-ефективно и релевантно", споделя Стефани Владимирова, специалист „Обучение и развитие", която се присъединява към компанията през 2020 г.
Стефани Владимирова, специалист „Обучение и развитие“
След всеки курс се събира обратна връзка от участниците, която служи за постоянно усъвършенстване на процеса – пример за приложението на концепцията за „учеща организация" в реални условия.
Компанията създава устойчива среда за непрекъснато професионално развитие чрез комбинация от глобални ресурси като платформата Udemy и програмата за професионално развитие MyPersonalGrowth, стартирала през 2023 г. Отличена с награда от Employer of Choice Awards, тя предлага персонализирани планове за обучение, менторство и развитие на лидерски умения.
Паралелно с това, инициативи като Game Changers и IMPACT позволяват на служителите да придобият международен опит и да участват в реални трансформации в рамките на компанията.
Подходът се основава не само на инструменти. В компанията е изградена ясна рамка от ценности, припознати от 92% от служителите на компанията: „Грижа ни е“, „Заедно сме по-добри“ и „Променяме правилата на играта“.
Владимирова подчертава, че именно балансът между теоретична основа и практическо приложение води до устойчиви резултати.
„Теорията изгражда разбиране за логиката на процесите и методите. Практиката ги прави приложими. Само комбинирани, те водят до устойчиво професионално развитие," обяснява тя. „Уменията, натрупани чрез опит, се усилват от знанията, които поставят този опит в перспектива."
Този подход към развитието на човешкия капитал превръща Филип Морис България в показателен пример за трансформацията на корпоративната култура в съвременната бизнес среда – от фокус върху резултати към инвестиция в хора и идеи, които гарантират дългосрочен успех.
Последвайте ни