Сливенският митрополит Арсений се обяви срещу ритуала

В нощта на 3 юни по стар стил се отбелязва празникът на Св. Константин и Eлена, когато от незапомнени времена в странджанското село Българи се провежда уникалният за страната ни ритуал от миналото – нестинарство.

Въпреки недоволството на духовната власт, късно снощи в село Българи нестинари, водени от иконата на светиите влязоха с боси крака в жаравата. 

Църквата срещу нестинарството: Сливенският митрополит призова да не се участва в ритуала

Въпреки острата реакция на църквата през миналата седмица, и тази година се проведоха нестинарски игри в Странджанско. Забраната на духовната власт не попречи на мнозина да продължат традицията.

И така под съпровод на тъпани и гайди за първи път иконите на "Св. св. Константин и Елена" бяха изкарани не от църквата, а от нестинарския конак - какъвто беше и протестът на църквата. А участниците в ритуала отказаха да коментират позициите на духовниците.

Стоян Киров е питроп, който предвожда нестинарите до огъня, с облечената икона в ръце. И тази година той поведе нестинариte. Както казват прихванати от светиите.

"Не всеки може да влезе в огъня, не всеки може да го "прихване". Като усети отвътре, тогава ще влезе, ако не, всичко е Божа работа, енергия, няма как да се обясни", сподели Киров.

Малко по-късно нестинари влязоха в жаравата с боси крака под съпровода на специфичните странджански ритми.

Защо Църквата е против нестинарството

Повече от 4 хиляди души гледаха уникалния за страната ни и единствен в Странджа запазен ритуал от миналото. Обичаят е признат като обект на световно културно и природно наследство на ЮНЕСКО и мнозина негодуваха срещу реакцията на духовенството в страх ритуалът да не бъде спрян.

"Хиляда години този празник се празнува в това село. Комунистите хвърляха иконите в храстите, като ходихме да ги носим на Света Елена. Напоследък малко се пооправи положението, а Сливенският митрополит ни изкараха направо еретици", каза Георги, който живее в село Българи.

"Моя прадядо е бил нестинар, смятайте от кога е традицията.. и изведнъж всичко да се зачеркне. Това е истински ритуал, никъде другаде няма да го видите. Така че не знам защо тези икони не трябваше да се изкарват от църквата, те дават сила на нестинарите да играят в огъня. Има си ритуал, а сега изведнъж всичко да се зачеркне, мисля че не е много редно", коментира Мария Азова.

Празникът продължава и в сряда сутрин с шествие с иконите до аязмото в село Българи.

Кореспондент: Елена Танева

Редактор: Цветина Петкова