Снимка: iStock
От събота на хората се доставя вода с водоноски
Водооска доставя питейна вода на жителите на Хасково и три села в областта - Въгларово, Стамболийски и Подкрепа. Причината - в петък беше забранено използването на водата от чешмите за питейни нужди заради минимално превишение в радиационните норми. В случая се изчислява индикативна доза, т.е. как евентуално това, което е във водата, може да повлияе на хората в дългосрочен план. Не става въпрос за буквално измерване на радиоактивност.
Управителят на ВиК - Хасково инженер Ненко Дервенков обясни в ефира на „Здравей, България”, че от взети регулярни девет проби, в четири са открити минимални отклонения. "Тези проби се вземат на всеки шест месеца. Нормата е 0,10, а превишението в момента е 0,118", подчерта той.
Заради превишена радиационна норма: РЗИ забрани водата в Хасково и три села да се ползва за пиене
И обясни, че "индикативната доза" изчислява натрупванията на лъченията, които могат да се установят в организма, ако в продължение на една година се приема такава вода. Инженер Дервенков подчерта, че водата може да се използва за всичко друго, но не и за пиене и готвене. Тази забрана ще остане до излизане на междинната проба, чийто резултати ще са готови до 30 дни. Управителят на ВиК - Хасково беше категоричен, че не става дума за външно замърсяване, а самата вода извира от земните недра с леки завишения на радиоактивността.
Петър Димитров цял живот е работил във ВиК. Не е учуден от новата забрана за пиене и готвене. Посочва и причината. "1992-1993 година, когато започнаха да сондират за редките метали и тогава се получи този пртоблем. Пускат химикалите в почвата, която никога няма да се изчисти", твърди Петър.
Заради предишни превишения на уран и алфа-активност в Хасково пробите се взимат по-често. А хората в града и селата наоколо от години не пият вода от чешмата.
Последната криза с водоснабдяването на Хасково беше през пролетта на 2017 г., когато в централното водоснабдяване беше констатирано съдържание на показателя "естествен уран" и "алфа-активност" над нормата. Градът мина на воден режим заради спирането на кладенци. Предприето беше строителството на нови вододайни кладенци и водопроводи. Кризата приключи три години по-късно.
Повече по темата гледайте във видеото.
Последвайте ни