Снимка: iStock
Премиерът Росен Желязков определи деня като забележителен
Не закъсняха политическите реакции след официалното потвърждение, че България покрива критериите за еврото. По-голямата част от формациите в парламента се поздравиха за успеха, но се стигна и до сериозно напрежение.
ОФИЦИАЛНО ОТ ЕВРОПА: България е готова за еврозоната
Премиерът Росен Желязков определи деня като забележителен. "Още една крачка напред по пътя на България към еврото. Положителните оценки от ЕЦБ и ЕК потвърждават нашия напредък, но работата продължава. Това е резултат от години на реформи, ангажимент и съгласуване с нашите европейски партньори", написа той в Х.
A remarkable day. Another step forward on Bulgaria’s path to the euro. The positive assessments by @ecb and @EU_Commission confirm our progress — but the work continues. This follows years of reforms, commitment, and alignment with our European partners.
— Rossen Jeliazkov (@R_ZhelyazkovPM) June 4, 2025
Лидерът на ГЕРБ благодари на партията си и припомни, че това е само първата сериозна стъпка.
„Благодарение на всички компромиси, имайки редовно правителство, създавайки една невъзможна коалиция на малцинство, въпреки всички сътресения, които президентът Радев на първо място, Ахмед Доган - на второ, Кирил Петков - на трето, Николай Денков, Асен Василев, чак тогава бих сложил „Възраждане”, всячески се опитаха, включително и днес, да обърнат хода на историята, България да отиде там, където са големите европейски държави, където Левски е искал да бъдем”, каза Бойко Борисов.
От самата партия ГЕРБ отбелязаха новината с публикация, цитираща изказването на Урсула фон дер Лайен по повод положителните конвергентни доклади.
„Благодарение на еврото икономиката на България ще стане по-силна, с повече търговия с партньорите от еврозоната, преки чуждестранни инвестиции, достъп до финансиране, качествени работни места и реални доходи. България ще заеме заслуженото си място в процеса на вземане на решенияв сърцето на еврозоната. Поздравления, България!“, написа Фон дер Лайен.
Позицията си изразиха и представители на коалицията ПП-ДБ. „България е готова да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 г. Честито! Това се случи с общите усилия на отбора на “Продължаваме Промяната”! От май 2021 г. до днес работим за строга фискална политика, ниска инфлация и бюджетен дефицит под 3% (в рамките на изискванията). Така страната ни получи положителен конвергентен доклад и направи решаващата крачка към еврозоната”, написаха в публикация във Facebook от “Продължаваме Промяната”.
„Искам да поздравя всички българи с този успех. Най-накрая институционално България е равна на абсолютно всички други европейски народи. Няма разлика между нас Германия, Франция, Италия, имаме право да печатаме евро наравно с тях, да го ползваме и няма никакви институционални пречки пред развитието на страната”, коментира Асен Василев.
Той уточни, че оттук нататък чисто формално има няколко стъпки, които трябва да се извървят. Последната ще бъде направена в Европарламента на 8 юли, когато ще излезе официалното решение. „За България вече няма извинение. Това да живеем като европейци зависи само от нас, от политическите и икономическите решения”, каза още Василев.
Атанас Атанасов от "Демократична България" честити на "българите европейци". "Ние сме много щастливи, че България сложи последната тухла в своето еврочленство, за което работихме и ние независимо, че сме в опозиция. Това е много сериозен успех, страховете трябва да борим заедно, защото има толкова много канали, по които дезинформацията тече, особено по руския", заяви той.
На този фон от „Възраждане” организираха протест пред Народното събрание, като блокираха както входовете на сградата, така и движението в центъра на София. Минути преди 14 ч. недоволството се пренесе и в пленарната зала, където депутатите от партията окупираха трибуната.
„Работата в Народното събрание свършва сега”, обяви лидерът на партията Костадин Костадинов. „Налагам ви наказание „порицание”, отвърна председателят на парламента Наталия Киселова.
След размяна на реплики и обиди се стигна до физически сблъсък между депутата от „Възраждане” Цончо Ганев и Явор Божанков от ПП-ДБ.
„Тези доклади за нас не са изненада. Всички ние знаехме, че се работи за това. Има директива България да бъде анексирана в еврозоната, да бъде окупирана, на практика. Искам да кажа на българските граждани - горе главите. Войната тепърва започва. Ние ще взривим еврозоната отвътре. Тя ще се превърне в кървяща язва. Сега работим за предсрочни избори, за да станем първа сила и да не допуснем влизането на еврото в България”, заяви лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.
Отговори лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски, който първо поздрави за напредъка на страната ни, а след това призова да свалят имунитетите на депутатите от „Възраждане”.
„Това е успех на всички, които подкрепихме това нещо от много години. Трябва да отчетем, че Влади Горанов свърши най-много работа. Поздравявам го за всичко, което направи! ГЕРБ и ДПС бяхме основните носители. Също и колегите, които сега подкрепяха. Голям успех за правителството. Това е успех за България. Лъжците и най-големият лъжец и шарлатанин няма да успеят. Днес всичко за тях свърши. Заплахите за война, безредици, за взривяване на Европейския съюз - призовавам всички компетентни органи първо да разгледат какво се случи пред Европейската комисия и да не се крият. И призовавам колегите веднага да свалим имунитетите на „Възраждане”. Времето на Костадинов свърши”, посочи Пеевски.
С публикация в социалните мрежи лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов отбеляза новината за положителните конвергентни доклади.
"Днес Европейската комисия и Европейската централна банка дадоха положителна оценка за напредъка на България към икономическа конвергенция с еврозоната. Простичко казано, страната вече може да бъде част от еврозоната. Независимо от това, какви политически и емоционални думи ще се изрекат по тази тема, истината е, че по този начин България вече е равноправен член на Европейския съюз. Всеки един българин е равноправен на всеки един германец, французин, италианец и т.н. Това е безспорен успех. България е там, където ѝ е мястото, въпреки страховете, които разни хора се опитват да насаждат и откровените глупости и спекулации, които тиражират разни политически партии със съмнителен срок на годност. Аз си спомням как подобни нелепи дебати се водеха при влизането ни във валутния борд или при деноминацията на лева и те се оказаха напълно безсмислени. И сега ще се окаже така. България ще бъде по-добре и българите ще живеят по-добре. Истината е, че една държава не върви напред със страх, а върви напред със разум и с гордо вдигната глава", написа Трифонов.
От „Има такъв народ” също обявиха - България ще бъде по-добре и българите ще живеят по-добре. „Просто трябва да го приемем като нещо нормално. Като стъпка от развитието на страната и толкова”, каза председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов.
От ПГ на МЕЧ отново не подкрепиха влизането на България в еврозоната. „Показателно е, че когато ни приемаха в ЕС, имахме надежда, а днес получаваме доклад в парламент, който е блокиран. От тук насетне за България имат две цели - антикорупция и стабилност. Очертава се обаче политическа нестабилност”, коментира Радостин Василев.
„Аз не смятам, че хората са глупаци и не разбират какво става, най-правилното решение беше да има референдум. Ние трябва да се обединим срещу Борисов и Пеевски, аз смятам, че трябва да отидем на избори. Очаквам с другите политически сили да направим голямо обединение. Подписи ей така не даваме", допълни Василев.
„Няма по-срамна страница в историята на България”, коментира лидерът на „Величие” Ивелин Михайлов.
„Влизането на нашата страна в еврозоната е изключително важна стъпка от процеса на европейската ни интеграция. Приемането на общата европейска валута ще доведе до редица положителни последици за българските граждани, бизнес и за международното положение на държавата ни
• На първо място – повече и улеснени инвестиции. Влизането в еврозоната е силен знак за икономическа стабилност. За чуждите инвеститори това значи: "България е надеждно място за бизнес." А повече инвестиции значат нови работни места, по-високи доходи и по-малко желание и нужда децата ни да емигрират в търсене на по-добри възможности някъде извън пределите на отечеството.
• На второ място – повишена конкурентоспособност. Българските компании ще се възползват от премахване на валутните рискове и таксите свързани с превалутиране, когато работят с европейски бизнес партньори и клиенти. Това прави износът по-прогнозируем, а бизнесът – по-гъвкав. Ще можем да се конкурираме по-лесно и с по-малко такси на европейския пазар.
• Следващ плюс – туризмът. Туристите, особено от еврозоната, ще идват по-често и ще харчат повече. За туристите отпада нуждата от обмен на валута, и се усилва чувството на сигурност в България като дестинация, а за нашия туристически бранш – идват допълнителни средства и нови възможности за развитие.
• Нека не забравяме и пазара на труда. Когато намаляват пречките, икономиката расте, а с нея расте и нуждата от кадри. Това значи повече работни места, по-добри условия и реална конкуренция за талантливите хора в България.
• И още нещо важно – за бизнеса. Малки и средни предприятия ще имат по-лесен достъп до финансиране, ще се намалят транзакционните разходи и ще се улесни планирането.
С две думи – повече предвидимост, по-малко бюрокрация. Еврозоната не е само икономическа стъпка. Тя е символ на доверие, стабилност и европейското ни бъдеще“, каза ръководителят на българската делегация в ЕНП Андрей Ковачев.
„Днес искам да се обърна към всички хора, които искат да живеят в европейска България: Обещахме ви, че ще влезем в еврозоната и го правим. Разбира се, имаме още път и ще го извървим. Затова трябва да ни подкрепите! Искам да се обърна и към тези, които се тревожат: Трябва да останете спокойни. Имаме държава, която може да се погрижи. Не се поддавайте на страховете, които други искат вие да изпитвате. България може да се справи и да стане по-силна. България влиза в еврозоната!“, призова докладчикът на ЕП за приемане на България в еврозоната Ева Майдел.
Според публикувания днес Доклад за конвергенцията на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2024 г. насам България е постигнала значителен напредък по отношение на икономическата конвергенция с еврозоната. „Тази положителна оценка на конвергенцията проправя пътя на България да въведе еврото от 1 януари 2026 г. и да стане 21-вата държава членка на ЕС, която се присъединява към еврозоната. Бих искал да поздравя България за огромната ѝ отдаденост да извърши необходимите корекции“, заяви Филип Р. Лейн, който е член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ.
Министрите от Еврогрупата и първите финансисти от ЕКОФИН в Люксембург трябва да се произнесат по докладите. Становище ще дадат и държавните и правителствени ръководители от ЕС по време на редовното заседание на Европейския съвет, което ще се проведе най-вероятно до края на юни. Ако през юли и те дадат зелена светлина, това ще означава, че България ще стане най-новият член на еврозоната. Тази среща ще се проведе на 8 юли. Изискването е предложението за въвеждане на еврото в България да се подкрепи с квалифицирано мнозинство.
Според оценката на ЕЦБ България е в рамките на референтните стойности на критериите за конвергенция и изпълнява законовите изисквания.
ВСИЧКО ЗА ПОЛОЖИТЕЛНИТЕ ОЦЕНКИ ЗА ПРИЕМАНЕТО НИ В ЕВРОЗОНАТА ЧЕТЕТЕ ТУК
Последвайте ни