Фирмите поставят по-високи изисквания дори към стажантите...
Стажантските места във фирмите стават все по-малко. Това отчитат организаторите на започналите в различни градове у нас Дни на кариерата. Според Агенцията по заетостта една четвърт от младите хора у нас са без работа. Сред тях 10 на сто са с висше образование.
Заради голямата конкуренция между младежите в търсене на работа, фирмите поставят по-високи изисквания дори към стажантите. Затова много важно е предварителното проучване на фирмата, в която кандидатствате.
„Да могат да задават адекватни въпроси и да не се изненадват от това, което им говорят. При самото представяне да са спокойни, да са уверени в себе си, да са подготвили добре документите, да няма правописни грешки вътре\", обясни Светлозар Петров, управител на сайт за търсене и предлагане на работа.
Попитахме студентите къде техните очаквания се разминават с тези на работодателите.
„В момента уча за счетоводител и повечето обяви, които съм гледала търсят със стаж, млад да си, пък никъде не го предлагат този стаж и няма къде да го натрупаш\", каза Радосвета Петрова.
„Да си на 25, да имаш висше образование, с 5 години стаж и в същото време да красив, млад, строен\", обясни Митко Костадинов, студент по графичен дизайн.
„Добрите фирми, те не го правят това нещо\", категоричен е Светлозар Петров.
Проблем с намирането на работа има и заради понякога прекалено високите очаквания на младите хора.
„Не мога да я намеря лесно, защото се целя в нещо по-високо като заплата и не знам\", обясни студентът Йордан Димов.
„От 200 предложения за работа получих само две и те бяха баничар и шлосер\", каза Митко Костадинов.
Светлозар Петров подчерта: „Първото голямо разминаване е в документите и подготовката им, а вече следващото е какви заплати могат да получават и какви позиции могат да заемат\".
И най-голямата студентска заблуда, от която трябва да се пазите – че завършването на образование означава право да заемаш ръководна длъжност.
Репортер: Искра Урумова
Оператор: Юлиян Неделчев
Последвайте ни