Правителството осигурява 80 милиона лева за изпълнението на допълнителни мерки в борбата
Извънредно заседание на кабинета "Борисов". Правителството се събра, за да гласува нови мерки в борбата с коронавируса. Кабинетът ще даде допълнителни 81 млн. лева за коронакризата, а парите ще дойдат от спестените в бюджета средства от борбата с контрабандата и престъпността.
От днес отново са в сила т.нар. „зелени коридори” за пазаруване на възрастните хора. Поликлиниките и личните лекари се включват в борбата с пандемията. До дни трябва да бъдат разкрити COVID-зони. В големите болници също ще трябва да се направи спешна реорганизация и да се разкрият нови легла.
Очаква се гимназистите да останат на онлайн обучение.
Отпускат нови средства за медиците на първа линия (ВИДЕО)
Допълнителни 1000 лева ще получават през ноември и декември общопрактикуващите лекари на първа линия. А помощта ще струва на бюджета 10 млн. лева, стана ясно от видео-заседанието на Кабинета.
„Изправяме целия потенциал на здравната система срещу коронавируса. Днес осигурихме още 81 милиона лева за изпълнението на допълнителни мерки в борбата срещу COVID-19. Вече има единен медицински протокол на действие, включихме и личните лекари, но най-важното е хората да продължат да се пазят“, заяви премиерът по време на извънредното правителствено онлайн заседание.
От дома си Борисов подчерта, че хората, които все още не са се сблъскали с коронавируса, не трябва да бъдат ограничавани.
„За тях важат правилата за дистанция, за маските и да се предпазят да не разпространяват. Те работят, на тях не трябва да им се пречи да работят”, заяви Борисов.
Втората група, към която се причисли и премиерът, е тази на вече болните.
„Трябва да имаме 100% готовност за всеки влошил се да отиде и да го лекуват по протокол”, заяви Борисов. „Вече мога да говоря от практиката. Много хора вече разбраха, че с този COVID шега не бива”.
По време на заседанието на кабинета Борисов се обърна и към опозицията.
„Уважаеми господа от опозицията, на мен вие не може да ми говорите, че искам да купя избори, като се грижа за хората, защото години наред пак съм ги обичал, но фискалната рамка е била по-важна за пътя за България. За това съм го правила. Сега трябва да запазим хората плюс икономиката”, коментира Борисов.
До 50 млн. лева ще е помощта за болниците, които са осигурили над 50 на сто от леглата си за болни от коронавирус пациенти. 15 млн. лева ще струва закупуването на още бързи антигенни тестове. А за разкриването на COVID зони в поликлиниките ще са необходими 6 млн. лева
„Общата сума, която с тези две мерки ще отпуснем, е в размер на до 81 млн. лева”, обясни здравният министър проф. Костадин Ангелов.
На заседанието на кабенита бе отпуснато финансиране до 65 000 000 лв., с което се дава възможност на лечебните заведения за болнична помощ да осигурят лечение на пациентите с коронавирус в условия на повишена заболеваемост, както и за своевременна диагностика на населението със симптоми за коронавирусна инфекция на територията на страната, съобщават от правителствената пресслужба.
Останалите средства до 81 милиона лева по обявените вчера допълнителни мерки от министъра на здравеопазването Костадин Ангелов ще бъдат осигурени от резерва на Националната здравноосигурителна каса.
Почти равен брой заразени и излекувани от коронавирус за денонощие
„Пари има, осигурени са! От днес искам пълен преглед на медицинската помощ, която ще се осигурява на българските пациенти. Работете с пълна мощност“, разпореди премиерът Борисов на министрите. Министър-председателят Борисов изиска още от здравния министър да се осигури възможност за даряване на кръвна плазма не само в София, а и в страната, от пациенти, преболедували COVID-19, защото това е начин да се помогне на новозаболели.
Общопрактикуващите лекари ще отразяват състоянието на пациентите в COVID системата ежедневно и ще съветват пациентите при посещение или по телефона какви действия да се предприемат за тяхното лечение. Направленията за изследване ще се назначават електронно. Общопрактикуващите лекари ще могат да назначават бързи антигенни тестове за своевременна диагностика на пациентите при наличие на определени симптоми, които ще са предмет на обсъждане в хода на преговорите за подписване на анекс към Националния рамков договор.
Министър Борисов: На този етап пълен локдаун не се предвижда
Определените екипи, които ще работят в COVID-зоните, а това са екип от лекар, медицинска сестра, двама лаборанти за образно и диагностично изследване, санитар, техническо лице, ще получават допълнителни 1000 лв. над трудовите си възнаграждения. Отделно от това за всеки пациент екипът ще получава и по 10 лв. за преглед и диагностика. Граждани, при които се установи, че е необходимо болнично лечение, ще бъдат транспортирани от ЦСМП до съответното лечебно заведение. Пациентите, при които е необходимо домашно лечение, ще бъдат проследявани от ОПЛ, както и до сега.
ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК
За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.