Редно е на края на мораториума да има ясни алгоритми и ясно решение за действие, каза още той

Кабинетът да направи така, че цената на тока да бъде поносима за българите. Това каза президентът Румен Радев, който присъства на обучение на ученици от столични училища на Полигона за обучение по защита при бедствия, аварии и кризи в район Панчарево.

„Мораториумът беше необходимо време за събиране на информация, за анализи, за разчети. Редно би било накрая му да има ясни алгоритми и ясно решение за действие. А не сега да ми задавате въпроси какво да се прави”, посочи президентът.

„Очаквам, че правителството ще вземе всички необходими мерки в най-скоро време, така че при всички тези кризи, които се развиват около нас, тези трудни за предсказване фактори покрай войната в Украйна, да направят така, че всички промени в цените на електроенергията, на енергоносителите да бъдат поносими за българите. Виждате какво се прави в други държави около нас”, каза още той.

Радев: България очаква многобройните обещания на РСМ да започнат да се превръщат в резултати

„Нещо, за което не се говори, но явно то наближава, е излизането на битовите потребители на свободния пазар. Досега България остана единствената страна, която все още е защитена, защото битовите потребителите останаха на регулирания пазар. Искам да чуя час по-скоро каква е визията на управляващите как ще решат този проблем. Това е изискване на ЕС. Насявам се да не бъде прибързано и без подготовка така, както малкият и средният бизнес бяха извадени на свободния пазар”, каза президентът.

Според него в момента кризите са много и се застъпват една спрямо друга. „Много са факторите, на които трябва да се обръща внимание. Още на консултациите за съставяне за правителство споделих, че който има амбиция да управлява, трябва да може да го прави и в условия на криза. Очаквам ефективно управление в условие на кризи с видим ефект за устойчива социална политика в интерес на българските граждани”, отчете Радев.

Той коментира и предложението България да предложи военна помощ на Украйна. „Няма да допусна България да бъде въвлечена във войната. Предоставяне на оръжия крие риск за сигурността за българите. Когато някой предлага такова решение, трябва да има аргументация какво предлага, за да се минимизира този риск”, посочи Радев. И добави: „И да искаме - в момента нямаме какво да дадем".

ПРЕБРОЯВАНЕТО В РСМ: Едва 0.19 на сто се определят като българи

Относно резултатите от преброяването в Северна Македония според което в страната живеят около 3 хиляди българи, той коментира: „Неслучайно на всички европейски лидери и на ръководителите на европейските институции обръщах непрекъснато внимание -  следете какво става с преброяването в РС Македония, защото към нас постъпват много сигнали за нарушения. Това е поредното доказателство за безправието на македонските българи в РСМ, които не смеят да се заявят открито, че са българи. При положение, че  тук над 120 000 са доказали с документ, че по произход са българи”.

„Това означава, че България трябва да продължава с политиката на вето за започване на членство, докато не получим ясни гаранции за защитата на нашия интерес”, категоричен бе Радев.

Запитан кой според него трябва да заеме поста шеф на БНБ, президентът заяви: „Това е решение на българския парламент. По никакъв начин не мога да влияя. Надявам се той да прояви достатъчно мъдрост, така че БНБ да остане както досега стабилна институция”.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.