Снимка: iStock
Липсата на пари, време и достоверна информация са основните пречки пред здравословния избор, показва национално проучване
• Едва 6% от българите водят здравословен начин на живот, а само 2% спортуват всеки ден
• Близо половината от анкетираните (48%) смятат, че здравословният живот е твърде скъп, а 41% посочват затруднен достъп до качествена храна
• Липсата на време, мотивация и достъп до достоверна информация са сред другите основни пречки пред здравословния избор
• Мъжете са по-склонни да тренират редовно, докато жените по-често експериментират с хранителни режими и диети
Едва 6% от българите водят здравословен начин на живот, а само 2 на сто спортуват всеки ден. Това показват тревожните данни от национално социологическо проучване за здравословните навици на българите. Според експерти основните предизвикателства пред хората са високите цени на качествените храни, липсата на време и достъп до надеждна информация.
„80% от стареенето е под наш контрол“: Как да запазим красотата и младостта си
Данните са от национално представително проучване, обхванало над 1000 души от цялата страна на възраст над 18 години, обясни Екатерина Иларионова, управител на компанията за анализ на данни, работила по изследването. По думите ѝ резултатите не са изненадващи, но показват колко много работа е необходима в тази посока.
„Основните бариери и причини, които хората посочват, за това защо не водят здравословен начин на живот – 48% от тях всъщност споделят, че този начин на живот е твърде скъп“, коментира Иларионова. Тя добави, че други 41% казват, че нямат достъп до качествена храна.
Сред другите пречки са липсата на мотивация и забързаното ежедневие, което се оказва възпрепятстващ фактор най-вече за по-младите и градските хора.
Здравословният начин на живот, според критериите на проучването, включва два основни компонента – хранене и физическа активност. „Разбира се, и останалите фактори не са за подценяване, но те са обект на последващи проучвания“, уточни Екатерина Иларионова.
Храната, която краде съня ни: Какво да ядем вместо нея?
Изследването показва и интересна тенденция в навиците на двата пола. Мъжете са по-склонни да тренират активно и редовно, докато дамите по-често спазват хранителни режими, диети и използват хранителни добавки за поддържане на теглото.
Експертите съветват на първо място да се търси баланс в менюто и да се консумират повече плодове и зеленчуци, което към момента правят едва 36% от българите. Препоръчва се и повече движение, което не означава непременно посещение на фитнес. „Достатъчно е да ходим повече, дори и да градинарстваме или извършваме някаква физическа активност, която да ни накара да се раздвижим“, обясни Иларионова.
Най-важният съвет обаче е свързан с информацията. „Колко е важно да проверяваме информацията, която достъпваме, особено в онлайн пространството и социалните мрежи. Много често тя е подвеждаща, непълна, недостоверна“, заяви тя и призова хората да се консултират със специалист, преди да правят каквито и да било стъпки. „Това, че едно нещо работи при един или няколко души, не означава, че ще работи и при вас. Може да се окаже дори, че е противопоказно“.
Редактор: Мария БарабашкаПоследвайте ни