Снимка: iStock
Според изследователите по този начин се разпространяват в целия организъм
Испански учени описаха подробно как полимерните пакетчета за чай освобождават милиони нано- и микрочастици пластмаса, докато се запарват, съобщи "Медикъл експрес". Изследването показва за първи път способността на тези частици да се абсорбират от човешките чревни клетки и по този начин да достигнат до кръвния поток и да се разпространят в целия организъм.
Замърсяването с пластмасови отпадъци е основно предизвикателство за околната среда с нарастващи последици за благосъстоянието и здравето на бъдещите поколения. Опаковките за храни са основен източник на замърсяване с микро- и нанопластмаси (MNPLs), а вдишването и поглъщането им са основният начин, по който хората се излагат на тях.
Проучване на Групата по мутагенеза към Катедрата по генетика и микробиология на Автономния университет в Барселона характеризира микро- и нанопластмаси, получени от няколко вида налични в търговската мрежа пакетчета чай. Статията е публикувана в списание Chemosphere.
Изследователите са забелязали, че когато тези пакетчета чай се използват за приготвяне на инфузия, се отделят огромни количества частици с наноразмери и нановлакнести структури, които са важен източник на излагане на микро- и нанопластмаси.
Кампания срещу въглеродните емисии: Учени заровиха 19 000 пакетчета чай
Използваните за изследването чаени торбички са изработени от полимери найлон-6, полипропилен и целулоза. Изследването показва, че при запарването на чай полипропиленът отделя приблизително 1,2 милиарда частици на милилитър със среден размер 136,7 нанометра. Целулозата отделя около 135 милиона частици на милилитър със среден размер 244 нанометра, а найлон-6 отделя 8,18 милиона частици на милилитър със среден размер 138,4 нанометра.
За характеризиране на различните видове частици в инфузията са използвани набор от съвременни аналитични техники, като сканираща електронна микроскопия, трансмисионна електронна микроскопия, инфрачервена спектроскопия, динамично разсейване на светлината, лазерна доплерова велосиметрия и анализ на проследяването на наночастиците.
„Успяхме иновативно да характеризираме тези замърсители с набор от най-съвременни техники, което е много важен инструмент за напредък в изследванията на възможното им въздействие върху човешкото здраве”, каза Алба Гарсия от екипа.
Какъв чай да пием при проблеми със съня
Частиците са оцветени и за първи път на различни видове човешки чревни клетки са изложени на тях, за да бъде оценено тяхното взаимодействие и възможната клетъчна абсобция. Експериментите за биологично взаимодействие показват, че чревните клетки от лигавицата са поели най-много микро- и нанопластмаси, като частиците са навлезли дори в клетъчното ядро, където се намира генетичният материал.
Резултатът предполага ключова роля на чревната слуз в поглъщането на тези замърсяващи частици и подчертава необходимостта от по-нататъшни изследвания на ефектите, които хроничното излагане може да има върху човешкото здраве.
Редактор: Габриела Винарова