Как „Глина“ промени живота на писателката?
Писането е част от живота на Виктория Бешлийска още от ранна детска възраст. В четенето я посвещава баба й Иванка, още когато Бешлийска е едва 5-годишна. Две години по-късно се появяват и първите й стихове.
„Тя и до ден днешен е невероятен разказвач. И през нея съм усетила тази сила на думите и магията на приказката, на разказа. Магията на това да говориш като че ли, за да поддържаш самия живот и да го разширяваш.“
Бешлийска завършва Българска филология, работи като редактор в голямо издателство, копирайтър и проджект мениджър. Истинската промяна в живота й настъпва с появата на блога й – „По дирите на думите“. Той бързо събира почитатели, които я подтикват да започне да пише нещо повече от постове. Катализаторът за решението обаче е срещата на Бешлийска с арменската писателка Нарине Абгарян.
„Преди онази среща вече бях създала своя блог „По дирите на думите“. И интуитивно бях усетила писането като моя път, но просто не бях стъпила на него. Срещата ми с Нарине Абгарян и личната история, която тя ни разказа за това как е станала писател на 39 години, а преди това е била счетоводител, ми подейства като едно буквално запалване на искрата, запалването на светлините, които да покажат кой е пътят, за да мога да стъпя на него.“
След тази среща Виктория Бешлийска решава да напише първия си роман и започва да търси вдъхновение. Намира го в един от най-старите центрове на грънчарството в България - Бусинци.
„Глина“ беше моята глътка въздух. Не само защото тя се случи в годината на COVID, а и защото тя се случи в година, в която аз преминавах през лична семейна криза. Писането беше моят начин за спасение и за дишане – за въздух. Може би така, както книгата е била спасение за мен в тази тежка година, тя така се превърна в спасение за много читатели в ерата COVID.“
„Глина“ излиза в точния момент и бележи огромен успех, въпреки че романът се появява на пазара във време на локдаун, без официално представяне.
„Аз гледам на книгите като на живи същества. Така както много често в живота си срещаме хора, от които имаме нужда точно в дадения момент, така и книгата ни намира в даден момент. Тя пътува към нас и ние вървим към нея.“
След успеха на „Глина“ Бешлийска взима кардинално решение за професионалния си път – да напусне стабилната си работа в корпоративния свят и да се посвети на писането.
„Аз бях уверена, че искам да напиша втори роман. Имах ясна идея какъв ще бъде той, каква ще бъде неговата тема, на какво ще бъде посветен, какви послания искам да изразя. И това само по себе си изискваше изключително задълбочена проучвателна работа. И знаех – бях наясно, че това ще изисква усилена денонощна работа, която по една или друга форма, за мен не беше съвместима с това, което правех. И трябваше да избера едното или другото.“
Книгата повтаря успеха на „Глина“, а с историята в третия си роман „Нишка“ Бешлийска се затвърждава като един от най-успешните съвременни български писатели.
„Няма успех, който е логичен. Втори роман е нещо, което е много трудно и мен лично изправи пред голямо изпитание. Защото той носи тежестта на успеха на първия роман и изисква от теб просто да покажеш повече, да вложиш повече.
На успехите си гледам като на нещо, в което съм съучастник.
Дарбите така както се дават, така могат и да бъдат отнети. И си мисля, че ние не трябва да ги подценяваме, но трябва да се отнасяме с отговорност към тях. И с едно смирение и разбиране, че ние наистина сме просто проводници и съучастници.“
Нейната отдаденост към писането и успешната й писателска кариера й отварят вратите към каталога на „Къртис Браун“ – една от най-големите световни литературни агенции.
„Имам обратна връзка от страна на агенцията, че интересът към „Глина“ е бил доста сериозен. Така че предстои да видим къде и кога ще има този роман своите първи читатели навън.“
А какво предстои за Виктория Бешлийска оттук насетне?
„Оттук по пътя на писането, творчеството и осъзнаването, че всички ние сме част от едно много по-голямо цяло.“
Очаквайте поредицата „Успехът: Forbes по NOVA” всяка събота в „Събуди се“ по NOVA.
Редактор: Боряна Димитрова