Това заяви премиерът Бойко Борисов в обръщението си към участниците във втората конференция \"Софийска платформа\"...

Тоталитарни режими се рушат лесно, но трудно се гради правова държава. Това заяви премиерът Бойко Борисов в обръщението си към участниците във втората конференция \"Софийска платформа: Справедливост в прехода\", предаде репортер на БГНЕС.


\"В студената зима на 1989 г. хиляди български граждани излязоха на улиците и площадите на София, за да поискат свобода и демокрация, край на тоталитарния режим, управлявал близо 50 години със своя жесток, репресивен апарат. През 2011 г. стотици хиляди млади хора излязоха по улиците на Кайро, Тунис, Бенгази и Сана. Техните искания бяха същите - за свободно право на избор, за край на корумпираните авторитарни режими\", заяви Борисов. \"Днес вече виждаме първите резултати от събуждането на Арабския свят - в Тунис се проведоха първите от десетилетия насам свободни избори, в Египет изборният процес започна, в Триполи се състави правителство. И макар че историческият, културен и политически контекст в Близкия Изток и Северна Африка е различен, опитът на Централна и Източна Европа, включително грешките и забавените решения могат да са от полза за арабските страни\", изтъкна Борисов.


\"За българите целта на промените от началото на 90-те години беше ясна - свобода, свободна и демократична България, връщане към нейното естествено, цивилизовано място в Европа. На практика това означаваше членство в НАТО и ЕС - то означаваше възможности, но разбира се, и правила. От дистанцията на времето отчитаме, че реформите бяха забавени или не се случиха\", заяви Борисов и даде за пример неуспеха в модернизацията на българското образование и здравеопазване. \"Това беше грешка, която сега ни струва скъпо и се надявам, че вашите страни, които тепърва ще тръгнат по пътя на промяната, няма да я допуснат\", заяви премиерът.


\"През последните 22 години отношението към тоталитарното минало и престъпленията на режима също беше важна за българското общество и за всички общества в преход. Отново от дистанцията на времето, отчитаме, че отлагането не решава, а задълбочава проблемите\", изтъкна Борисов. \"Обществата в преход са особено чувствителни към правосъдието. 20 години по-късно реформите в съдебната система продължават да са в центъра на обществения дебат. Уроците в тази област по-лесно се преподават, отколкото се учат\", заяви той.


\"Можем да предложим нашия опит на партньорите ни от арабския свят, а не да налагаме решения. Обединява ни желанието на нашите общества за промяна и за премахване на двойните стандарти. Всички ние искаме сами да определяме своето бъдеще. Преходът изисква търпение, взаимно уважение и максимални усилия, за да се избегне насилието. Това е може би най-важният урок от нежните революции в Централна и Източна Европа\", подчерта премиерът. \"Пазете мирния характер на прехода, гарантирайте правата на своите малцинства, заковете в конституцията си защитата на основните човешки права и свободи на всички свои граждани без разлика на етническия му произход и религия. След 10-20 години ще видите, че именно това ви прави по-силни и по-успешни като общества. Лесно се рушат тоталитарни режими, но трудно се гради правова държава. Война или битка се печели трудно, но мир със сигурност много трудно\", обърна се Борисов към участниците в конференцията от арабските страни. България е готова да помага за изграждането на демократичното бъдеще на тези страни, като създаде център за обмяна на идеи и опит между Централна и Източна Европа и страните от Арабския свят, завърши премиерът. /БГНЕС