Вариантите са няколко - стол в офиса, най-близкото заведение, поръчка на храна отвън или храна от вкъщи.
Колкото и да е неприятно за работодателя, служителите трябва да се хранят през работно време. Вариантите в този случай са няколко - стол в офиса, най-близкото заведение, поръчка на храна отвън или храна от вкъщи.
Как е организиран служебният обяд по света и у нас?
Поговорката гладна мечка хоро не играе важи за всички, които с нетърпение чакат обедната почивка. Една от тях е Ася. Професионална балерина, която отскоро работи и в телевизия.
\"Аз днес за обяд съм си взела царевица, по принцип всеки ден си нося различни неща и е хубаво, че работодателят в случая ни е организирал това помещение, за да може да си готвим и да не излизаме от работа, а да си я вършим и да можем да си приготвим обяда\", разказва самата тя.
Тази практика се среща рядко у нас. Повечето работодатели не инвестират в обособяването на помещения за хранене в офиса.
Други фирми осигуряват пари за безплатен обяд.
Как е по света?
В Германия например, ако фирмата няма столова, то задължително се отделя място за кухня с хладилник, микровълнова печка, кафемашина. Там действа принципът \"идваш рано, тръгваш си рано\". Затова някои се лишават от времето за обедна почивка. Във Франция собствениците на фирми се задължават от закона да плащат значителна част от стойността на обяда, която се определя писмено в колективен договор. Тези, които нямат възможност да посещават служебната столова се разплащат с така наречените \"чекове за обяд\". Въпросът за храненето във Финландия се решава на държавно ниво, при това успешно. Според тамошните закони, фирма, която няма стол, трябва да сключи договор за доставка на обяд, в който задължително присъстват зеленчукова супа, риба, месо и салата. В Съединените американски щати почти всички се хранят на работното място. Обядът се състои в сандвич, картофки и газирана напитка.
И още по темата – във видеото.