Упрaвлявaщите глaсувaхa против с aргументa, че товa би било държaвен подкуп и че нямa зaдължително прaво
И на тези избори няма да гласуваме по интернет. Електронният вот беше отхвърлен от Временната парламентарна комисия, която изработва нов Изборен кодекс. Депутатите започнаха работа по окончателния вариант на изборните правила. Какво залегна дотук в тях обобщава Калина Влайкова.
Гласуването по интернет беше предложено от ГЕРБ, за да бъдат улеснени българите в чужбина. Според управляващите обаче, с него не може да се запази тайната на вота и има риск от злоупотреби.
„По този начин максимално улесняваме купувачите и търговците на гласове. Няма да има никакъв проблем един работодател да си събере работниците и пред неговия поглед да гласуват”, обяснява зам.-председателят на НС Мая Манолова.
„Страхувате се, че няма да можете да контролирате вота по познатите ви до момента способи”, прозря от своя страна Цецка Цачева от ГЕРБ.
Засега отпада и така нареченото задължително гласуване. От ГЕРБ предлагаха срещу пусната бюлетина гражданите да получават ваучер за държавни такси на стойност 20 лева.
„По никакъв начин не приемаме подкупването на избиратели със съдействието на държавата”, контрира отново Мая Манолова.
Дотук управляващите от БСП и ДПС бяха на едно мнение. Позициите им обаче се сблъскаха по друга чувствителна тема – за уседналостта.Така след шарен вот се стигна до парадокса да не бъде приет основополагащият текст от кодекса, който урежда правото на гражданите да избират и да бъдат избирани.
Мая Манолова разсея тревогите и около друг парадокс от вчера – че Българската народна банка няма капацитет да отпечата бюлетините за изборите, а кодексът я задължава да го направи.
„В случай, че печатницата на БНБ не може да напечата всички бюлетини, може да ползва подизпълнители, които обаче трябва да се съобразят със строгите правила на Наредбата за отпечатване на ценни книги. Така че ред и контрол ще има”, категорична бе Мая Манолова.
Повече по темата гледайте във видеото.