Напрежението се покачи, след като общината се закани да събори незаконните постройки в квартала

Европейският съд по правата на човека разпореди на българските власти да предложат подходящи алтернативни възможности за настаняване на четиринадесетте души, засегнати от премахването на незаконни постройки в столичния кв. „Захарна фабрика“ по-рано този месец.

„Историите на Мария Йотова“: "Захарна фабрика" и въпросите без отговори, след като влязоха булдозерите

„За новите мерки са уведомени снощи останалите без дом жалбоподатели, както и българското правителство“, поясниха от Българския хелзинкски комитет.

Вижте целия документ: 

Припомняме, че по-рано този месец напрежението се покачи, след като общината събори незаконни постройки, въпреки, че обитателите им поискаха отсрочка и се заканиха да организират жива верига. Хората посочиха, че не им е дадено достатъчно време, за да организират преместването си. По техни думи местата, на които им се предлага да се преместят, са негодни за живот.

 „Дълбоко съм обезпокоен от неотдавнашните съобщения за събарянето на ромски къщи в софийския квартал „Захарна фабрика”. Събарянето остави без дом много ромски семейства, включително деца, възрастни хора и хора с увреждания. Събарянето на някои ромски къщи беше извършено въпреки заповедта за спирането му, издадена от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)“, заяви тогава постоянният докладчик по правата на човека на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа Гудрун Мослер-Турнстрьом 

Редактор: Камена Георгиева
Източник: Българският хелзинкски комитет