Все повече лишени от свобода водят дела срещу правосъдното министерство...

Все повече лишени от свобода водят дела срещу правосъдното министерство, съобщават от Административния съд във Варна. Исковете на затворниците са по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, а търсенето обезщетение обикновено е около хиляда лева. Често обаче завеждането на такова дело е начин за кратка разходка извън решетките, коментират магистратите.

 

Само за година Административният съд във Варна е разгледал около 60 дела, заведени от затворници.

 

„Липса на медицинска помощ, липса на лекарства, такива неща - има много, често са. Имам чувството, че някои ги пишат, защото те са едни и същи, колкото да излязат да се разходят малко така до съда, но те са написани, между другото, много голяма част от тях доста компетентно", обясни Тинка Косева, председател на Асминистративен съд – Варна.

 

Но някои звучат комично: „На единия му взели ПСП-то, да кажем, му прибрали, не можел да играе, на другия не му осигурили еди какво си".

 

За да ограничат затворническите разходки до Административния съд, магистратите разглеждат жалбите на тези с най-тежки присъди на място в затвора: „Със съдебна охрана съставът на съда с прокурора го вземат и заседават там, но това е само когато имаме молба да се гледа делото там. Като почнахме да ходим в затвора във Варна, като че ли понамаляха исковите молби".

 

Най-чести остават жалбите срещу условията на живот и за отнети права. Преди година, например, във варненския затвор силно недоволство предизвика въведен режим на тока и водата.

 

„След връщането от храна нямаме време да си измием лице, ръце, кой се върнал, веднага ни затварят", обясни затворникът Бисер Атанасов.

 

„Ние имаме една крушка, която ползваме, телевизори и ДВД-та, това е разходът", каза друг затворник Красимир Маринов.

 

Въпреки големия брой затворнически искове, спечелените дела са минимален процент.

 

Репортер: Искра Урумова
Оператор: Юлян Неделчев