Това приеха окончателно депутатите с промени в закона за виното...
Един тон е максималното количество грозде, от което всяко домакинство може да произведе вино или ракия за собствена консумация. Това приеха окончателно депутатите с промени в закона за виното и спиртните напитки.
А за да може една напитка да носи името вино, тя трябва да бъде направена единствено от винено грозде. Целта на новите текстове е да се ограничи производството и продажбата на фалшификати.
Депутатите се отказаха от намерението си да забранят използването на захар при производството на вино. Аргументите са, че страната ни попада в географска зона, за която евросъюза позволява добавянето на грам и половина захар на литър.
„Ние от 2009 година разрешаваме единствено за нашия мавруд да се повиши естественото алкохолно съдържание, защото той не успява да узрява. Това не е масова практика, само за съответни зони се позволява и то не, за да се произвеждат значителни количества вино, а просто да не изчезне нашият традиционен сорт мавруд", каза Красимир Коев – изпълнителен директор на ИА по лозата и виното.
Позволява се и производството на така нареченото плодово вино. То обаче ще трябва да отговаря на строги правила и критерии, описани в специален правилник. От един тон грозде може да бъдат произведени до 750 литра вино. Това е и максималното количество за домашна консумация.
„Рестрикцията е по отношение на продажбата на тези напитки, ако не са регистрирани като търговци. Ако се регистрират, могат да си търгуват и 30 литра и 300 литра", допълни Коев.
С новият закон драстично се облекчава регистрационния режим за производителите в бранша.
Изпълнителната агенция по виното ще бъде единствен контролен орган, който ще следи всичко по веригата - насажденията, лозовите масиви, преработката, търговията и износа на вино и алкохолните напитки.
Минималното съдържание на алкохол в гроздовата ракия се фиксира на 40%. Мастиката трябва да е поне 47 градуса.
Репортер: Косара Михалкова