Снимка: БГНЕС
На територията на днешен Созопол в древността се смесват двете култури
Би Би Си нарече българския град Созопол „мини Гърция“ на брега на морето със съкровищница точно на брега. Британската медия публикува изследване за черноморското населено място, като го определя като оживен пристанищен град, в който само на няколко метра под водата се откриват невероятни реликви от древността.
Древна Аполония е създадена през 610 година пр. Хр. Градът е бил изключително богат търговски център. Тогава се заражда градската среда в тракийските земи. Покровител на древното селище бил бог Аполон, който имал изключително висока статуя в града. Днешният Созопол е изключително привлекателна дестинация за милиони туристи от цял свят.
Би Би Си: Созопол е „мини Гърция“ на брега на морето със съкровищница
"Градът е стратегическа база за цялата гръцка колонизация по бреговете на Черно море,заедно с още два - единият на делтата на Дунав, другият Олбия в Украйна, близо до Керченския полуостров", разказа Димитър Недев, директор на археологическия музей в Созопол.
На територията на днешен Созопол в древността се смесват двете култури,които застават в основата на европейската цивилизация - тракийската и елинската, по-късно обединени в Римската империя.
Интересното тук е, че градът през цялото време е много богата търговска колония и нейните богатства се основават на медните рудници в близост до пристанището. На практика Аполония контролира целия морски трафик и има много широки връзки с Елада", добави Недев.
"Би Би Си по-скоро акцентираха върху това,че града е не само приветлив със своите плажове и с хубавото време, но и със своята богата история. Така,че и в двата аспекта може да се приеме като една добра туристическа дестинация от гледна точка на забавления, на приятно прекарване и второ като туристическа дестинация, която акцентира върху културния туризъм", заяви кметът на Созопол Тихомир Янакиев.
Откритите артефакти от погребална церемония край Созопол, вероятно ще бъдат изложени в Лувъра
Созопол, освен със слънце, море и културни фестивали, се опитва да привлича гости и с археология. Един от големите обекти в момента е на територията на Автогарата, където се работи интензивно вече 6 месеца.
"Имаме погребение в Амфора от 6. век пр. Хр. и това е най-ранният пласт и последен за този обект. Надолу, жаргонно казано в дълбочина вече няма културни пластове", каза д-р Явор Иванов, научен ръководител на обекта.
След завършването на работата на археолозите ръководството на общината обмисля как обектът да стане част от атракциите в Созопол. Тази година ръстът на посетилите древния град е с близо 10%.
Още вижте във видеото.
Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase