Това отчитат от Бургас, Стара Загора, Смолян, Габрово, Ямбол, Враца

В Бургас полиция и неправителствени организации изнесоха данни за случаите на насилие в града и региона. Двойно увеличение на броя на сигналите за домашно насилие през първите 10 месеца на 2024 г. спрямо цялата 2023 г., отчитат от МВР в Бургас.

На всеки 10 минути една жена по света бива убита от свой близък

От полицията смятат, че повечето сигнали се дължат на по-лесния начин за подаване, по-малкия страх на жертвите да подават сигнали и увеличаване на непримиримостта им към домашното насилие. Това потвърждават и от неправителствени организации.

„Нито една повече“: Протести срещу насилието над жени в цялата страна

Двоен ръст на досъдебните производства отчитат и от Районната прокуратура в Бургас, като според институцията това се дължи на промени в законодателството. До преди това съдебно производство е можело да бъде образувано, едва след подадени три сигнала за домашно насилие.

"За причинена телесна повреда в условията на домашно насилие за 2024 г. са образувани 142 досъдебни производства, a за първите 10 месеца на 2023 г. – 107 спрямо 375 за същия период на настоящата година. До 31 октомври 2024 г. общият брой на задържаните е 418, а за същия период на миналата година техният брой е бил 146. За цялата 2023 г. случаите са 183", коментира началникът на "Охранителна полиция" към МВР - Бургас гл. комисар Марин Димитров.

"В Районната прокуратура от 1 януари до 20 ноември 2024 г. се наблюдават 751 досъдебни производства. Новообразуваните са 531", заяви ръководителят на Районната прокуратура Мария Маркова. 

Задържаха мъж за побой над съпругата му в Разград

От МВР-Стара Загора също информираха за увеличение на случаите на домашно насилие, съобщи БТА. Там са образували общо 84 бързи производства по подобни случаи - от началото на годината до края на октомври. Заповедите за незабавна защита за същия период са 105, а за постоянна защита - 74.

За цялата 2023 година бързите производства за подобни престъпления са били 52, заповедите за незабавна защита - 119, а за постоянна защита - 86. „Цифрите сочат завишение, което основно се дължи на изменения в Наказателния кодекс, с което образуването на наказателни производства става по-лесно, като актовете на домашно насилие са непроменени по брой“, каза началникът на отдел "Охранителна полиция" комисар Антон Иванов, цитиран от пресцентъра на ОД на МВР. Той посочи, че потърпевшите са основно жени, като има определен процент на пострадали деца, както и пострадали мъже. Има и случаи на насилие от жени над деца.

От началото на декември ще заработи и национална система, в която да бъдат въвеждани случаите на актове на домашно насилие, а не само осъжданията от първоинстанционните съдилища. 

Убийството в Девин: Жертвата издъхнала след жесток побой

Междувременно от МВР- Смолян  съобщиха, че в областта им има 60% увеличение на броя на заповедите за защита от домашно насилие от началото на годината в сравнение с 2023 г. Според главен инспектор Антон Хаджийчев, статистиката показва, че все повече хора, претърпели такова насилие, са потърсили защита. 

Около 21% от извършителите на домашно насилие в област Смолян са жени. Преобладаващи са случаите на домашен тормоз след употреба на алкохол или вследствие на други зависимости, отчитат от полицията. Общо 50 са издадените заповеди за защита от домашно насилие. Насилниците при тези случаи са 57, от които 12 жени, а пострадалите са 65.  Жените, жертви на домашно насилие, са 51 (78%), а 14 мъже също са станали обект на тормоз вкъщи. Упражненото от жени насилие обикновено не е свързано с физическо посегателство, а се отнася за форми на психически тормоз над различни родственици -  ограничаване на свобода и личен живот, използване на децата и др.

Проявите на насилие от жени по-рядко са отправени към брачния партньор, а обикновено са насочени към роднини. При подобен случай преди 2 г.  в областта, 2 деца са изведени от дома заради баба насилник, съобщиха от Регионалната  дирекция „Социално подпомагане“.

От началото на годината са издадени мерки за защита на 14 деца, пострадали от домашно насилие. Когато децата са свидетели на домашен тормоз, това е психическо насилие над тях. Една от най-често налаганите мерки срещу насилника е забрана да осъществява контакти с жертвите на домашно насилие, включително и чрез комуникации в социалните мрежи. При 8 случая семейният агресор е отстранен от съвместно обитаваното жилище. За 39 извършители на домашно насилие са издадени мерки да не доближават пострадалите на определено разстояние.
Заради насилие в домашна среда са образувани 19 предварителни проверки в областта, отчитат от полицията на Смолян.   

ТРАГЕДИЯТА В СЕВЛИЕВО: Правят експертизи на бащата, убил детето си (ВИДЕО)

В Габрово също отчетоха увеличение на сигналите за домашно насилие.
„От началото на годината до октомври са издадени 93 заповеди за защита. 42 от тях са за постоянна защита, 51 - за незабавна защита. Това е лек ръст спрямо миналата година. Пострадали са девет мъже, 86 жени и 11 деца в следствие на домашно насилие. През тази година има неизпълнение на 11 заповеди за защита“, съобщи полицейски инспектор Мирослав Христов. През тази година в Габрово има издадени 47 заповеди за защита, за Севлиево са 38, в Дряново са 2 и в Трявна са 6. 

Марина Ангелова, основател на фондация в помощ на жени, претърпели насилие F.L.Y. посочи, че до 13 ноември на телефон 112 има подадени над 40 000 сигнали за домашно насилие, сигналите се касаят относно желанието на лице да осъществява власт и контрол над друг човек.  

С дървен кол: Задържаха мъж за жестокото убийство на съпругата му в Тополовградско

Нарастване на случаите на домашно насилие отчетоха и в област Ямбол, съобщи БТА.За първите три месеца на т. г. в Ямболска област полицаите са проверявали изпълнението на 90 заповеди за защита от домашно насилие – 60 незабавни и 30 за постоянна защита. За същия период на 2023 г. заповедите са били 78. На тел. 112 са получени 648 сигнала за домашно насилие, спрямо 562 сигнала през същия период 2023 г. Забелязва се ръст от 15,3 процента, посочи главен инспектор Любомир Донев от сектор „Охранителна полиция“ към Областната дирекция на МВР в Ямбол.

През м. г. са повдигнати обвинения и внесени в съда пет дела срещу насилници, а от началото на 2024 г. са двойно повече. „Профилът и на жертвите, и на насилниците е широк, обхваща всички социални слоеве”, каза ръководителят на Районна прокуратура – Ямбол Мина Грънчарова. „Има и по-малограмотни семейства от ромски произход, но има и много интелигентни семейства, за които човек не би могъл да предположи, че може да има домашно насилие“, коментира тя.

Наказателните дела за домашно насилие в Ямбол през 2023 г. са пет, но от началото на 2024 г. броят им е двоен. Нарастват и издадените заповеди за незабавна защита от домашно насилие, посочи председателят на Районен съд – Ямбол Светлана Митрушева. В половината от случаите обаче жертвите оттеглят молбата си и производството се прекратява, коментира още тя. По думите ѝ трябва да се работи в посока на това жертвите да осъзнаят себе си като такива и да търсят съдействие от институциите.
От средата на 2022 г. до сега през Кризисния център в Ямбол помощ са потърсили над 140 жертви на насилие. 45% от тях са деца, каза управителят на Кризисния център в града Мирена Гуглева.  

Откриха тяло на жена във врачанско село

И от МВР-Враца отчитат значителен ръст на сигналите за домашно насилие за първите десет месеца на т. г. спрямо същия период на миналата. По думите на инспектор Даниел Георгиев от 1 януари до 31 октомври 2024 г. сигналите през тел. 112 са 1118. За същия период на миналата те са били 863. Според информацията се наблюдава увеличение и на регистрираните престъпления, извършени в условията на домашно насилие – 42 през 2023 г., спрямо 50 за 2024 г., като те са най-вече за нанесени телесни повреди и за нарушени заповеди за защита.

Според районния прокурор Борислава Бориславова за първите девет месеца на тази година са заведени 85 преписки за домашно насилие има и 16 произнасяния от съда. През настоящата година от дирекция „Социално подпомагане“ – Враца са работили по шест сигнала за насилие над деца, информира директорът Мария Търнавска. Когато се касае за деца, се приемат и анонимни сигнали.

Националната кампанията „Никога повече“ се провежда съвместно с УНИЦЕФ – България. Целта е  да насочи общественото внимание към проблема с домашното насилие. Пострадалите могат да потърсят помощ на спешния телефон 112, телефонната линия на деца в риск 116111, горещата телефонна линия за пострадали от насилие 0800 1 8676. Съдействие може да се търси и чрез Националното бюро за правна помощ, през дежурните телефони на адвокатска колегия Враца, като тази правна помощ е безплатна, както е безплатна и здравната помощ на жертвите на насилие, обясни още Даниел Георгиев.