Има ли невъзможни територии за жените? Защо дамите в България по-трудно правят кариера, по-слабо оценени са от мъжете и по-трудно се реализират на високи позиции в бизнеса?
Всички тези въпроси ще отправим към две жени, които опровергават всичко, казано дотук. Те са Анджела Родел, преводач и носител на наградата „Букър“ и Гергана Иванова, председател на УС на Съвета на жените в бизнеса и основател на рекламна агенция.
Според изследване от началото на годината – нагласите са, че работата между различните полове трябва да бъде споделена.
„Виждат се промени в новото поколение българи. Виждаме татковци в парка с децата си – така че и в България, и в света тези остарели патриархални вярвания си отиват.“, споделя Анджела Родел.
„В рекламата и PR работят изключително много жени. Желанието да се хващаш за много неща и да се справяш със всичко, наистина много ми е помогнало. Важното е как се преодоляват нагласите, а това, което се наблюдава в България, е че за жените е трудно в ранни битов етап да счупят „стъкления покрив“ и да надскочат стереотипите. Когато една жена вече влезе в бизнеса, много по-лесно тръгва кариерата й, ако тя е достатъчно интелигентна, можеща… Затова в България имаме този интересен феномен – че дамите на високи позиции не са толкова малко, колкото в Европа. Процентно ние стоим доста добре в тази класация. Но за съжаление, в битов план рядко жените се осмеляват да направят крачката и да правят кариера. Защото основните ангажименти падат върху нея“, споделя Гергана Иванова.
„Ние, с мъжа ми Виктор, може би не сме най-типичното българско семейство, но той обича да готви, а аз съм супер зле в кухнята. Но пък аз шофирам…“, допълва Анджела Родел.
„Всичко започва с възпитанието в семейството, затова е много трудно да се каже кое е първото. От друга страна е общественият натиск. Наскоро правихме проучване по повод форума, който организираме на 2 ноември, по случай 10-тата годишнина на „Съвета на жените в бизнеса“. Според децата у нас – мъжете и жените в България са равни. И че всъщност няма мъжки и женки професии, и че всеки според възможностите си трябва да има шанс да се докаже и развива. Идеята ни е всички да имаме равни възможности да докажем качествата си. Затова е важно да оценяваме труда, положен у дома“, категорична е Гергана Иванова.
Редактор: Боряна Димитрова